• Prosím o radu, aký je postup účtovania nových kúpených automobilov od roku 2004 na lízing v zmysle nových postupov účtovania?

Od 1.1.2004 sa výrazne zmenil spôsob účtovania finančného prenájmu - lízingu. Zmenený spôsob účtovania leasingu vyplýva z Opatrenia MF SR č. 25 167/2003-92, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií SR zo 16. decembra 2002 č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva a o zmene a doplnení niektorých opatrení. Uvedené opatrenie bolo publikované vo Finančnom spravodajcovi č. 20/2003.

Na základe opatrenia sa finančným prenájmom rozumie nájom majetku s dohodnutým právom kúpy prenajatého majetku, ak počas dohodnutej doby finančného prenájmu nájomca používa prenajatý majetok za jednorazovú dohodnutú platbu alebo viac dohodnutých platieb uhrádzaných počas dohodnutej doby nájmu majetku.

Základnou zmenou vyplývajúcou z opatrenia je skutočnosť, že o majetku vo finančnom nájme účtuje nájomca rovnako ako o vlastnom a odpisuje ho, pričom záväzok voči prenajímateľovi účtovne eviduje a spláca podobne ako úver.

Prenajímatelia (leasingové spoločnosti) sú povinní pre svojich klientov zostavovať splátkové kalendáre v novej štruktúre. Podľa ustanovenia § 30a ods. 1 písm. c) novelizovaných postupov účtovania prenajímateľ vypočíta, napr. metódou efektívnej úrokovej miery, hodnotu budúcich finančných výnosov (úrokov), ktoré zároveň budú pre nájomcu finančnými nákladmi a jednotlivé rovnomerné leasingové splátky rozčlení na splátku istiny a úroku tak, aby počas dohodnutého časového obdobia prenájmu bola zabezpečená konštantná úroková miera pri zostatku záväzku za každé obdobie.

V praxi by sa malo jednať o jednoduchý splátkový kalendár vypočítaný pomocou tzv. umorovacieho počtu, podobne, aký sa využíva pri splácaní termínových úverov v bankách, keď dlžník spláca úver splátkami v konštantnej výške. Každá splátka pritom čiastočne obsahuje splátku istiny a splátku úrokov, pričom výška úrokovej časti postupne so splácaním istiny klesá.

Finančný prenájom možno u nájomcu účtovať nasledujúcim spôsobom:

1. 02x / 474 – zaúčtovanie predmetu leasingu v obstarávacej cene zistenej u prenajímateľa (t.j. istina podľa splátkového kalendára) v deň prevzatia predmetu finančného prenájmu;

2. 474 / 221 – splátka akontácie a ďalších poplatkov, ktoré sú v zmysle postupov účtovania súčasťou splátok;

3. 562 / 474 – predpis úrokov v deň splatnosti splátky, jedná sa o úrokovú časť splátky, ktorá je vyčíslená leasingovou spoločnosťou v splátkovom kalendári;

4. 474 / 221 – pravidelná splátka v celej výške, t.j. istina aj úroky;

5. 551 / 08x – odpisy majetku obstaraného na leasing;

6. 474 / 221 – kúpa majetku za zostatkovú cenu na konci doby prenájmu.

Na základe zmenených postupov účtovania majetok prenajatý na základe finančného leasingu odpisuje ekonomický používateľ tohto majetku (nájomca).

Podľa § 30a ods. 8 postupov účtovania si výšku účtovných odpisov majetku obstaraného prostredníctvom finančného leasingu stanoví nájomca podľa ustanovení § 20 postupov účtovania, to znamená podľa očakávanej doby životnosti a opotrebenia majetku v podmienkach jeho bežného používania. Doba účtovného odpisovania sa pritom neodvíja od doby trvania prenájmu.

Pre stanovenie daňových odpisov vychádza nájomca z ustanovenia § 26 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, podľa ktorého hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % obstarávacej ceny zistenej u prenajímateľa. Pri určení spôsobu odpisovania sa výška odpisu určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

Autor pôsobí v audítorskej spoločnosti D.P.F., spol. s r.o.