Kým potečie zemný plyn, pekári budú piecť. Keď prestane tiecť, nebude chlieb ani pečivo, ani cestoviny či ďalšie životne dôležité produkty. Plyn totiž bytostne potrebujú pekári, cukrári i cestovinári.

Teraz ho dostávajú z Ruska a vyhlásenia politikov vlády Eduarda Hegera o alternatívnych možnostiach sú podľa nich nereálne, navyše stále len v rovine sľubov. Neriešia vzniknutú situáciu a ľudí v týchto odvetviach dostávajú do vyložene patovej situácie, pričom je to len jeden sektor potravinárstva, no ďalšie sú na tom podobne.

„Neriešime, odkiaľ nám zemný plyn príde, ale ak chceme vyrábať, iná možnosť pre zachovanie výroby a funkčnosti pecí nie je. Jednoducho povedané, bez plynu na produkciu potravín zabudnime,“ hovorí Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Rovnako to vnímajú aj firmy.

Keď zostaneme bez plynu, pekáreň zavrieme a prepustíme tristo ľudí, uviedol pre TREND Viktor Gumán, riaditeľ spoločnosti Vamex, ktorá sa dlhodobo venuje výrobe pekárenských výrobkov. Podarilo sa im síce prežiť pandémiu, ale za veľmi vysokú cenu, pretože sme nedostali žiadnu pomoc od štátu.

„Máme ministra pôdohospodárstva, ktorý s nami nekomunikuje a nereflektuje na akékoľvek naše návrhy," povedal V. Gumán. Jedinou možnosťou ako môžu prežiť vzhľadom k vysokej inflácii, rastúcim energiám i komodít, je zvýšiť ceny vstupov podľa toho, ako sa im dvíhajú náklady.

Nezatvárať dvere a mať jasnú hlavu

Takmer sto percent pekární na Slovensku je úplne odkázaných na plyn, ktorý využívajú na tvorbu tepla pri produkcii pekárskych a cestovinárskych výrobkov. Politici síce diskutujú o potrebe diverzifikácie dodávateľov plynu či náhrade plynu za iné energetické médium, no tam sa to začína i končí.

Premiér Eduard Heger avizuje na svojej sociálnej sieti, že ako jedna z alternatív sa ukazuje dovoz skvapalneného zemného plynu LNG. „Slovensko sa napojí na poľskú plynovodnú sieť, a tým sa vytvoria dobré podmienky na dovoz LNG alebo nórskeho plynu,“ spresnil.

To však znamená zásadný zvrat v energetike a zmenu technológií úplne vo všetkých sektoroch, vrátane potravinárov. Vyzerá to tak, že politici sú na míle vzdialení od reálnych potrieb praxe.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa