Zvýšime potravinovú sebestačnosť Slovenska, potravín bude dosť pre všetkých na roky dopredu, treba sa tešiť na blahobyt. Aj preto urobíme tlačovú konferenciu bez potravinárov, len s obchodníkmi.

Takto paradoxne vyznievajú zámery rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pod vedením Samuela Vlčana (nominanta OĽANO), ktorý v utorok 17. mája predstavil druhé memorandum s predstaviteľmi obchodných reťazcov. Predstavitelia Zväzu obchodu SR (ZO SR) a Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) pritom patria do gescie iného rezortu, konkrétne rezortu hospodárstva.

Výrobcovia a producenti potravín tam však chýbali, a tak si mnohí kladú otázku, prečo. Dôvod je podľa zistení TRENDU jasný, z ich radov by totiž prišla kritika. Pritom práve oni zásobujú obchodné reťazce potravinovými produktami, o ktorých rezort tak rád na tlačových konferenciách hovorí v štýle o vás – bez vás.

Zber namiesto riešenia problémov

V zmysle poslednej dohody s agrorezortom sa oba zväzy, ktoré pokrývajú viac ako 80 percent predaja potravín na Slovensku, zaviazali, že mu budú polročne posielať informácie.

„Tie potrebujeme na to, aby sme správne nastavovali podporné nástroje na rozvoj slovenského agropotravinárskeho priemyslu, nastavovali a cielene pripravovali výzvy," povedal S. Vlčan po podpise dohody.

Zasielané údaje podľa agroministra obchodné zväzy pošlú jeho rezortu na konci júla a potom vždy po ukončení polroka do konca ďalšieho mesiaca, teda za druhý polrok 2022 to bude do konca januára 2023.

„Údaje budeme zbierať na základe formulára, ktorý zverejníme na webe rezortu," poznamenal S. Vlčan s tým, že nikto nemusí mať obavy, že sa zozbierané údaje zneužijú.

Obchodníci prirodzene ponuku Vlčanovho rezortu prijali.  Napokon, pozval len ich. „Je v našom záujme, aby slovenských potravín bolo viac a aby boli oveľa viac konkurencieschopnejšie. Preto, keď sme boli vyzvaní na spoluprácu, na krok, ktorý môže k tomu pomôcť, neváhali sme,“ spresnil predseda SAMO Martin Krajčovič.

Podobne sa vyjadrila aj prezidentka ZO SR Nadežda Machútová. „Sme veľmi radi, že je tu takáto dôležitá téma a opäť na základe spolupráce s rezortom pôdohospodárstva.“ Štát by podľa nej mal všetky politiky realizovať na základe rôznorodých databáz údajov. „Preto je veľmi dôležité budovať databázy, aby štát mal údaje," dodala prezidentka ZO SR.

To je síce fakt, ktorý sa nedá spochybniť, je pravda, že štát databázy potrebuje ako soľ, ale problémov praxe je oveľa viac, a tie by mali byť v súčasnej dobe pre Vlčanov rezort prioritou. Rovnako treba so získanými informáciami vedieť narábať, verejne ich prezentovať v rámci otvorených dát, a predovšetkým o nich diskutovať v rámci celého rezortu.

Inflácia vyletela na 11,8 percenta

Dáta nepustia. Napríklad aprílová inflácia vystrelila podľa Štatistického úradu SR na rekordných 11,8 percenta, čo ukazuje ďalšie výrazné zrýchlenie tempa zdražovania. Oproti aprílu 2021 zaznamenali výrazný nárast cien potraviny a nealkoholické nápoje, a to o 13,9 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa