Zaplatí Slovensko 20. mája ruský plyn v eurách, alebo v rubľoch, ako to požaduje Rusko? Putinove požiadavky na platby v rubľoch rozdelili v posledných dňoch členské štáty Európskej únie (EÚ). Poukazuje to na závislosť niektorých krajín od ruského dovozu, tvrdí agentúra Bloomberg.

Zatiaľ čo Nemecko, Maďarsko, Taliansko a Francúzsko vo všeobecnosti podporili plán Európskej komisie (EK), Poľsko namietalo právnu nejasnosť a vyzvalo, aby túto záležitosť prediskutovali veľvyslanci EÚ. Iní boli zmätení nedostatkom konkrétnych pokynov na otváranie účtov v rubľoch.

Rubľové účty na platby za ruský plyn si vo finančnom ústave Gazprombank otvorilo k 13. máju už celkovo dvadsať klientov z rôznych krajín. Ďalších štrnásť požiadalo o doklady potrebné na otvorenie účtu. Európski odberatelia ruského plynu v tom stále nemajú jasno.

Napríklad talianska energetická spoločnosť Eni 16. mája avizovala, že si do 18. mája otvorí v Gazprombank eurový a rubľový účet, aby mohla zaplatiť za ruský plyn včas. Aj nemecký koncern Uniper a rakúsky OMV počítajú s pokračovaním nákupov ruského plynu.  Ako sa k tejto otázke postaví Slovensko? Verdikt už padol, rozhodnutie vlády Eduarda Hegera je jasné.

Dva účty v Gazprombank sú možné

Podľa nového mechanizmu si klienti musia otvoriť v Gazprombank dva účty – jeden v zahraničnej mene a jeden v rubľoch. Peniaze za plyn by mali zložiť v zahraničnej mene na prvý účet.

Gazprombank potom tieto peniaze v mene klienta prevedie na ruble a uloží na jeho rubľový účet v Rusku. Z toho potom jednotlivé plynárenské spoločnosti zaplatia gigantu Gazprom za dodávky plynu. Poľsko a Bulharsko tento spôsob platenia odmietli, Gazprom im preto koncom apríla dodávky zastavil.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin predsedá zasadnutiu Bezpečnostnej rady prostredníctvom videokonferencie v  Moskve 11. marca 2022. FOTO TASR/AP.
Neprehliadnite

Brusel pomaly ustupuje Putinovi. Nad účtom za plyn v rubľoch zrejme privrie oči aj Slovensko

EÚ je pripravená ponúknuť európskym spoločnostiam, ktoré kupujú ruský plyn, riešenie, ako sa pri nákupe vyhnúť porušovaniu sankcií a súčasne efektívne uspokojiť požiadavku ruskej strany na platbu v rubľoch. Informovali o tom dve agentúry: agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou a agentúra Reuters, ktorá videla návrh usmernenia EK.

Európska komisia vydala usmernenie

V novom usmernení o platbách za plyn plánuje EK navrhnúť, aby spoločnosti jasne uviedli, že považujú svoje záväzky za splnené, keď zaplatia v eurách alebo dolároch, v súlade s existujúcimi zmluvami.

Komisia vládam oznámila, že usmernenia nebránia spoločnostiam otvoriť si účet v Gazprombank a umožnia im nakupovať plyn v súlade s európskymi sankciami. EÚ pôvodne naznačovala, že platobný mechanizmus, ktorý požaduje Vladimir Putin, odovzdáva Moskve úplnú kontrolu nad procesom a porušuje platné zmluvy. 

Za zatvorenými dverami Komisia ešte 13. mája 2022 povedala členským štátom, že spoločnosti si môžu otvoriť účet v eurách alebo dolároch v Gazprombank, ako to nariadil Kremeľ, tvrdia zdroje.

Ako uvádza slovenský odborný plynárenský časopis Slovgas, ktorý vydáva Slovenský plynárenský a naftový zväz, EK sa však nevyjadrila k tomu, či aj vedenie účtu v rubľoch – krok zahrnutý v ruskom dekréte – je v súlade s nariadeniami EÚ.

Predtým úradníci naznačovali, hoci len verbálne, že otvorenie takéhoto účtu by porušilo sankcie. Zdroje uviedli, že aktualizované usmernenia tak, ako boli predložené členským štátom, tento konkrétny bod neriešia.

Slovensko zaplatí v eurách

Ďalším kľúčovým bodom európskeho usmernenia je, že v prípade, ak európske firmy uskutočnia platbu v eurách alebo dolároch a vyhlásia svoj záväzok za splnený, nemali by sa od nich vyžadovať žiadne ďalšie kroky z ruskej strany. To znamená, že po uhradení platby v uvedených menách by už nemali mať ďalšie záväzky a nemuseli by nijakým spôsobom rokovať s ruskou centrálnou bankou.

„Čo sa týka platieb za plyn, Slovensko bude postupovať podľa platnej zmluvy, ktorá hovorí o platbe v eurách,“ uvádza pre TREND hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková. Ako TREND ďalej zistil, spolu s platbou pošle Slovensko návratku, kde si aktivuje aj druhý rubľový účet v Gazprombank. Okrem toho vydá prehlásenie, v ktorom deklaruje, že Slovenská republika uhradila záväzok v zmysle dlhodobej zmluvy.

Štát by mal urobiť „skúšku“ na pár dní

Firmy a zamestnávatelia dlhodobo žiadajú o to, aby štát myslel na podporu ekonomiky, a najmä na fungovanie energetických zdrojov.  Podobne situáciu vníma tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták. Rýchle odpojenie od plynu by bolo podľa neho katastrofou.

„Pre Slovensko, ktoré je krajinou s 85-percentnou závislosťou od ruského plynu a so stopercentnou závislosťou od ruskej ropy, bude mať prerušenie dodávok plynu ničivé následky a spôsobí hospodársky kolaps,“ varuje.

Ako pre TA3 v relácii Tak takto uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Vladimír Slezák, z pohľadu V. Putina je v zmluvách s jednotlivými krajinami právne zakotvené, ako sa má za plyn či ropu platiť.

„Ak to on svojvoľne zmenil, tak nemusíme platiť v rubľoch. Ale ak je to tam volatilne napísané a on si povie, ja to tam chcem, tak buď  to budeme ako štát rešpektovať, alebo nie. Potom uvidíme, čo sa s našou krajinou stane. Ten dialóg musí byť obojstranný, nedá sa fungovať tak, že každý búcha po stole, takto sa nehľadá dialóg. Takto sa hľadá konfrontácia,“ tvrdí V. Slezák.

Možnosti alternatív k plynu sú obmedzené

Čo by spôsobil nedostatok plynu pre Slovensko? Vláda upokojuje situáciu tvrdením, že domácnosti na tom budú relatívne dobre, že máme isté zásoby plynu a hľadajú sa vhodné alternatívy. Budúcnosť však netreba vidieť príliš ružovo, skôr naopak. 

„Keď vypnete priemyslu plyn, domácnosti si ho nebudú mať z čoho zaplatiť, lebo ľudia budú nezamestnaní. Kým neveríte teórii, že bude zle, tak sa na dva týždne vypnime a som zvedavý, ako sa k tomu verejnosť postaví. Nepotečie im v domácnosti voda, neuvaria si nič na plyne a do práce, ak nejakú budú mať, pôjdu pešo, lebo nepôjde doprava. Skúsme to a uvidíme, aké to bude mať následky,“ uviedol s nadhľadom V. Slezák.

Slováci si podľa neho stále myslia, že alternatíva k plynu existuje, za pár dní či mesiacov sa však reálne nevyrieši nič.

„Nie sme na takúto situáciu pripravení. Pre mňa je veľmi naivné myslieť si, že v novom balíčku sankcií EÚ sa odpojíme od ropy a dáme výnimku Slovensku. Jediný, kto môže dať výnimku Slovensku, je ten, kto ju vlastní. Nie je to EÚ a ani jej predstavitelia, je to V. Putin. Keď sa on skôr rozhodne, že našu krajinu vypne, tak nás vypne. Nebude treba robiť sankčný balíček,“ uzatvoril generálny riaditeľ spoločnosti Siemens. 

Ďalšie dôležité správy

Na snímke podpredseda vlády SR  a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a počas tlačovej konferencie na tému Vysoké ceny energií a riešenie pre domové kotolne v pondelok 14. februára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Umelý výmysel únie Slovákom škodí, stojí miliardu eur, tvrdí Sulík. Jej vlajková loď má diery

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa