Investori si po masívnych výpredajoch vydýchli. Leto na burze je pokojnejšie, dokonca hlavné americké indexy od polovice júna rástli vďaka aktivite profesionálnych investorov, ktorí sa snažia optimisticky nahliadať na budúci vývoj recesie a inflácie. V posledných týždňoch sa však zdá, že na trhy sa okrem takzvaných inteligentných peňazí vracajú aj „hlúpe peniaze“.

Masa drobných investorov je od začiatku augusta nebývalo aktívna – a ich obľúbené tituly, známe ako „meme stocks“, opäť dosahujú neočakávané zisky.

Spoločnosť GameStop vzrástla o 114 percent. Akcie reťazca kín AMC Entertainment, ktorý čelí problémom návštevnosti a slabej ponuke filmov, počas predošlých týždňov vzrástli približne o 90 percent. Obe akcie odvtedy vykazujú volatilitu. Akcie americkej obdoby Ikei, spoločnosti Bed Bath & Beyond, ktorej biznis stagnuje, vyleteli vyššie o 500 percent.

Meme mánia č. 2

Meme akcie sú v posledných týždňoch opäť v kurze. Môže to súvisieť s úvahami, že zvyšovanie sadzieb nebude také razantné, keďže inflačné tlaky sa zmiernia, respektíve sa už začali zmierňovať. Existuje viacero úvah, prečo sa meme mánia po roku opakuje. Keďže gamblerstvo je návykové, je veľmi pravdepodobné, že hlavní aktéri a s nimi celý dav, ktorí sa v minulom roku zapojili do „burzového kasína“ s akciami podradných firiem, pociťujú recidívu. Ako argument sa spomína aj demokratizácia financií a podobne. Racionálny investor by mohol veriť, že v jadre veci sa stále bavíme o tom, či sa v týchto meme akciách neskrýva nejaká doteraz neobjavená alebo dokonca nesprávne popieraná hodnota.

O týchto akciách sa intenzívne diskutuje na sociálnych sieťach, kde sa virtuálne stretávajú státisíce malých „investorov“, ktorí nakupujú akcie z dôvodu vzbury proti špekulatívnym obchodom na pokles zo strany veľkých inštitucionálnych investorov. Tí stavili, často na základe vyhodnotenie zlých firemných fundamentov, obrovské sumy na ďalší pokles cien akcií.

väznica
Neprehliadnite

M. Burry šokuje Wall Street. Zlikvidoval celé svoje akciové portfólio. Verí len jednej firme

Aleš Vávra, portfólio manažér Metatron Short Equity Fund, hovorí o svojej aktuálne najväčšej stávke na pokles hodnoty firmy. Ide o indickú firmu Ebix, ktorú prirovnáva k jednej z najväčších nemeckých firiem na burze Wirecard, ktorá pred dvomi rokmi skrachovala. A. Vávra tvrdí, že keď má indície, že firma podvádza v účtovníctve, neváha riskovať a otvárať short pozíciu (obchod špekulujúci na pokles hodnoty akcie – pozn. TRENDU).

Termín „meme stocks“ vznikol minulý rok a vyústil do investičného šialenstva okolo niekoľkých slabých, stratových a neperspektívnych spoločností, ktorých akcie zrazu začali stúpať o stovky percent. Spoločnosti ako GameStop, AMC, Koss, či Bed Bath & Beyond si všimla veľká komunita amatérskych investorov na internete a začali húfne nakupovať ich akcie.

Počet takýchto investorov sa počas pandémie, ktorá priviedla k obchodovaniu s cennými papiermi nevídaný počet ľudí, značne rozrástol. Nízke úrokové sadzby, výpadky ekonomiky, ľudia sediaci doma, či rozdávanie tučných šekov americkej vlády občanom a rozvoj aplikácií určených na obchodovanie s akciami, ako sú Robinhood a eToro – to všetko prispelo k tomu, že sa veľká komunita retailových investorov rozhodlo „roztočiť“ ruletu na akciovom trhu. Čo stojí za úspechom tejto manipulácie trhu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa