Zbaviť sa skrachovanej spoločnosti sa dalo rýchlo, aj do dvoch týždňov, a bez starostí s vyplatením dlhov. Pre deravý zákon sa dala skrachovaná spoločnosť takmer okamžite zlúčiť s inou firmou. Výsledkom takejto fúzie bola len kopa nesplatených dlhov. Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Lucie Žitňanskej tieto nekalé praktiky ukončilo novelou Obchodného zákonníka, ktorá platí od novembra minulého roku.

Ako sa zlučovalo

Podľa Obchodného zákonníka je zrušenie bez likvidácie legitímnou formou zrušenia spoločnosti. Práve zlúčením, splynutím alebo rozdelením spoločnosti sa firmy snažili reštrukturalizovať svoje obchodné aktivity. V niektorých prípadoch sa im takto podaril reštart podnikania. Oveľa častejšie to bol spôsob, ako sa dostať cez fiktívne obchody firmy najskôr napríklad k vratkám DPH a v druhom kroku potom nasledovala likvidácia firmy.

Štatutár takejto platobne neschopnej alebo predlženej firmy, kde hodnota záväzkov prevyšuje hodnotu majetku, je podľa zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii povinný podať návrh na vyhlásenie konkurzu na spoločnosť. Namiesto toho sa spoločnosť zlúči s inou spoločnosťou. Stačí na to zmluva, ktorá sa podpísala formou notárskej zápisnice. Na základe zmluvy o zlúčení prestáva byť majiteľ eseročky štatutárom a konateľom. Namiesto neho nastupuje napríklad konateľ z Maďarska, Srbska, Českej republiky či iných exotických krajín, často aj bezdomovec, ktorého nie je možné nikde zohnať, nepreberá si poštu. Žalovať takúto spoločnosť je zbytočné. Navyše, spoločnosť, ktorá do seba zlúči desiatky iných spoločností, má obrovské dlhy a dlhuje aj štátu na daniach a odvodoch.

Ako sa uskutočňovala takáto „očista“ od toxických firiem? Učebnicovým príkladom pre budúcich vyšetrovateľov, právnikov a prokurátorov môžu byť viaceré zlučovania firiem Ladislava Bašternáka, ktorý fungoval v 23 spoločnostiach. Z viacerých už odišiel, iné sú už zlúčené.

Pri podvodoch na vratkách si kupujúca firma od štátu vypýta DPH, štát vratku vyplatí. Predávajúca firma by zase mala DPH štátu zaplatiť. Namiesto toho rýchlo zmení majiteľa. Novým majiteľom je biely kôň zo zahraničia, ktorého nemôžu daniari vypátrať.

Práve firma BL 202 stála na začiatku kauzy, pre ktorú 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa