Slovenskí taxikári, ktorí podnikajú, budú zrejme zamestnanci. Je jedno, či majú živnosť alebo eseročku, po novom ich čaká riadna pracovná doba a istý plat. A pokojne môžu mať aj dve či tri práce. Zákonník práce im od novembra umožňuje bez obáv pracovať súbežne, Brusel to plne podporuje. Z trhu navyše zmizne tovar vyrobený nútenou prácou a európski zamestnávatelia musia prestať robiť tajnosti s výškou platov.

Takto si bruselskí úradníci predstavujú európsku legislatívu v oblasti pracovného práva, ktorá v nemalej mieste zasahuje aj do sféry biznisu. Viaceré novinky už od novembra vstúpili do platnosti aj cez slovenský Zákonník práce, ďalšie novinky čoskoro európska legislatíva ešte len nariadi cez európske smernice. Tie musia prijať všetky členské štáty.

Čo teda najbližšie čaká slovenský pracovný trh? EÚ pripravuje smernicu o tzv. platformách, ktorá sa bude týkať práva pracovníkov v digitálnych platformách, ako sú napríklad Wolt či Uber.

Sociálna poisťovňa - pobočka na Záhradníckej ulici v Bratislave.
Neprehliadnite

Nízka výplata konateľom firiem neprinesie ani len biednu penziu. Musia zarobiť oveľa viac

„Takéto rokovania o platformovej práci stále ešte prebiehajú. Cieľom navrhovanej smernice je zlepšiť pracovné podmienky ľudí pracujúcich cez rôzne platformy, ale aj  zabezpečiť rast digitálnych pracovných platforiem v EÚ,“ prezrádza pre TREND hovorkyňa rezortu práce Eva Rovenská.

 

Slovensko podľa nej podporuje tento cieľ, sú však potrebné aj ďalšie diskusie, keďže túto problematiku vnímajú štáty veľmi rôznorodo. Aktuálne sa o tom diskutuje v pracovnej skupine Rady EÚ.  

„Obávame sa, že táto ambícia bude vo väčšine prípadov znamenať najmä zmenu pracovníkov na zamestnancov.  V dôsledku toho však klesne pružnosť spolupráce, čo môže spôsobiť zvýšenie ceny služieb poskytovaných prostredníctvom digitálnych platforiem,“ hovorí pre TREND advokát VGD Legal Ondrej Šuriak.

TREND sa na najdôležitejšie európske novinky z pohľadu pracovného práva, ktoré sa už zaviedli, či sa ešte len pripravujú, pozrel prehľadne vo fotostory: