Keď sa prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan pasuje za menového experta nedopadne to vždy dobre. Trhy nemajú rady zásahy politikov do ekonomiky a už vôbec nie do menovej politiky. Tento týždeň sa to opäť potvrdilo.

Dovolenky budú lacnejšie, vďaka Erdoganovi

Turecká líra klesla v stredu na nové rekordné minimum, keď kurz voči doláru bol 8,88 líry. Pokles o štyri percentá nastal po tom, čo R. Erdogan opäť tlačil na tureckú centrálnu banku, aby znížila úrokové sadzby. V Turecku totiž zúri vysoká inflácia nad 17 percent, ktorá sa drží na dvojciferných úrovniach už viac ako tri roky. Rast cien nie je populárny medzi voličmi. Autoritárny turecký prezident a populista v jednej osobe to vie.

Preto bojuje s centrálnymi bankármi a postupne ich vyhadzuje zo stoličky, keď sa mu odmietnu podriadiť a znížiť úroky. Za posledné dva roky už vymenil troch guvernérov centrálnej banky. Tí prezidentovi nedokážu vysvetliť, že vysoké úrokové sadzby majú zmysel práve pri zrýchľujúcej sa inflácii, aby ju brzdili. Aj preto terajší guvernér Sahap Kavcioglu odmietol sadzby znižovať. V máji ich banka ponechala na 19 percentách, čo sa v porovnaní s nulovými sadzbami ECB zdá ako neuveriteľné číslo.

R. Erdogan si naopak myslí, že nižšie sadzby pomôžu rozhýbať ekonomiku, znížia firmám náklady na úvery, a tak by mohli klesnúť aj ceny. Tiež dúfa, že sa potom zníži vysoká nezamestnanosť (13 percent), ktorá nepridáva jeho vláde na popularite. V realite nižšie sadzby v Turecku spôsobujú oslabenie domácej meny a tá tlačí na vyššiu infláciu.

Problém slabej líry je aj v tom, že Turecko je vysoko zadlžené a dlhy sú zväčša v amerických dolároch. Obsluha dlhu sa tak krajine predražuje. Domácej mene neveria ani Turci, keďže majú až 255 miliárd dolárov uložených v cudzích menách. Pre Slovákov, ktorí sa chystajú v lete na dovolenku do Turecka je slabá líra dobrou správou. Nákupy aj dovolenka im zlacnejú. Líra totiž oslabuje aj voči euru na 10,5.

AMC
Neprehliadnite

Nenakupujte naše akcie, vyzýva firma, no márne. Ošiaľ okolo AMC Entertaiment pokračuje

Ošiaľ okolo akcií AMC pokračuje

Americká firma AMC Entertaiment sa naďalej „teší“ pozornosti neskúsených online investorov. Po tom, čo v stredu jej akcie posilnili skoro o 100 percent na 62 dolárov, sa o ne začali biť noví investori. Obchodovanie s jej akciami na Wall Street dokonca dvakrát prerušili.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa