Stresové testy Americkej centrálnej banky - Fed ukázali, že veľké americké finančné domy majú na účtoch hromadu hotovosti a sú odolné voči kríze. To im umožňuje zamerať sa na výplatu dividend. Len šesť veľkých bánk, medzi ktorými sú JP Morgan Chase či Bank of America, by mohli investorom dokopy vyplatiť okolo 140 miliárd dolárov.

Analytici predpokladajú, že Fed uvoľní prísnejšie pravidlá na ich vyplácanie, a tiež na spätný výkup akcií, ktoré zaviedol vlani pre koronakrízu.

Sídlo americkej centrálnej banky (Fed) vo Washingtone
Neprehliadnite

Veľké banky v USA prešli záťažovým testom, Fed zruší limity pri dividendách

Americké banky prešli testami

Fed v stresových testoch namodeloval krízu, pri ktorej by nezamestnanosť vzrástla na 11 percent a akciový trh by sa prepadol o polovicu. Zisťoval najmä to, či by mali finančné domy dosť vlastného kapitálu sa prežitie šoku.

Všetky splnili minimálnu kapitálovú primeranosť na úrovni 4,5 percenta. Niektoré túto požiadavku prekonali s veľkým náskokom. Banky by preto prečkali aj straty na úveroch v objeme takmer 500 miliárd dolárov. To je veľký rozdiel medzi ich dnešnou pozíciou a situáciou pri finančnej kríze v roku 2008. Vtedy musela vláda niektoré banky zachraňovať pôžičkami.

Otázne je, či banky radšej nezvolia spätný výkup svojich akcií, aby zvýšili ich hodnotu pred vyplácaním dividend. Spätné vykupovanie akcií kritizujú politici aj analytici, pretože v tom vidia umelé zvyšovanie ich ceny.

Akcie väčšiny veľkých amerických bánk po zverejnení stresových testov rástli. Goldman Sachs a Citigroup poskočili až o dve percenta.

New AMC Theater Opens In Montclair
Neprehliadnite

Meme akcie sú späť. Sklamaní krypto investori sa opäť presúvajú do podhodnotených firiem

Hedžové fondy hľadajú ako vyhnúť stratám

Veľké hedžové fondy sa na začiatku tohto roka poučili, že stávkovať na pokles ceny akcií niektorých firiem (shorting) sa nemusí oplatiť. Teraz hľadajú cestu, ako sa podobným scenárom vyhnúť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa