Na začiatku týždňa to vyzeralo, že akcie na Wall Street dokončia svoj dlhodobý beh za novými rekordmi. Akciový index S&P 500 dosiahol najdlhší kontinuálny rast od roku 1997. V tomto roku už prekonal svoje rekordy 65 krát a narástol o 25 percent, všimol si to Financial Times.

Za rastom bolo presvedčenie investorov, že nedávne kvartálne výsledky firiem sú natoľko pozitívne, že firmy prekonávajú iné prekážky na trhu. Tie na nich číhajú v podobe zrýchľujúcej sa inflácie, pretrhnutých dodávateľských reťazcov a hrozby ukončenia éry ultra lacných peňazí.

Akcie rástli aj na pozitívnych číslach o americkom trhu práce a na schválení 1,2 biliónového investičného balíčka americkým parlamentom.

KK27 Wilmington - Elon Musk prichádza na súd 13. júla 2021 v americkom Wilmingtone. Musk je posledným obžalovaným v procese, na opačnej strane ktorého sú akcionári Tesly. Predmetom sporu je akvizícia spoločnosti SolarCity Teslou v roku 2016. Teraz stojí pre túto transakciu na súde a ak prehrá, môže prísť o viac ako dve miliardy dolárov. FOTO TASR/AP
Elon Musk arrives at the justice center in Wilmington, Del., Tuesday, July 13, 2021. Musk took to a witness stand Monday to defend his company's 201
Neprehliadnite

Elon Musk sa zbavuje akcií Tesly ako sľúbil, ale zámer predať ich, mal už skôr

Lenže v priebehu týždňa sa začali objavovať v optimistickej nálade na trhoch prvé trhliny . V USA klesli akcie automobilky Tesla na ich výpredaji Elonom Muskom. Aj index S&P 500 prerušil svoju víťaznú rastúcu trajektóriu.

Dôvodom boli čerstvé dáta o americkej inflácii, ktorá stúpla v októbri na na 6,2 percent, čo bola najvyššia úroveň za posledných 30 rokov. To podnietilo nové pochybnosti investorov o tom, či bude inflácia iba dočasná, ako to tvrdí americká centrálna banka (Fed).

Akcie Tesly klesajú

Elon Musk je geniálny marketér a dokázal to aj teraz pri predaji časti svojich akcií Tesly. Hoci sa ich zrejme plánoval zbaviť už v septembri, potichu ich predal až v novembri. Ale ešte predtým si okolo toho urobil self promo na twitteri.

Zakladateľ ikonického výrobcu elektromobilov predal tento týždeň zhruba 4,5 milióna akcií výrobcu elektrických automobilov Tesla, čo zodpovedá približne trom percentám jeho podielu vo firme. Lenže, aby splnil svoj sľub, že sa zbaví 10 percent zo svojich akcií, mal by predať ďalších 12,5 miliónov kusov, pripomína Wall Street Journal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa