Akcie tento týždeň spočiatku klesali po slabom raste čínskej ekonomiky, aby sa neskôr pozviechali vďaka optimistickým výsledkom firiem za tretí kvartál.

Čínske HDP narástlo v treťom kvartáli len o 4,9 percenta, čo je na tohto rýchlo rastúceho giganta veľmi málo. Ešte v druhom štvrťroku rástol o takmer osem percent. Energetická kríza a prerušené dodávateľské reťazce sa však na jeho spomalení výrazne podpísali.

Žiarivé výsledky

Investori v priebehu týždňa pookriali po pozitívnych dátach od veľkých amerických firiem. Žiarivé hospodárenie ohlásila napríklad streamovacia služba Netflix či automobilka Tesla.

Trhy sledovali aj snahy amerického prezidenta Joa Bidena o presadenie jeho ekonomickej agendy vrátane zvyšovania daní. To sa mu asi nepodarí pretlačiť, čo obchodníkov teší. Aj preto akcie rástli už tretí týždeň za sebou, čo je po výpredajovom septembri pre investorov dobrá správa. Zdá sa, že obavy z očakávaného osekávania uvoľnenej menovej politiky americkou centrálnou bankou (Fed) a strach z pandémie mierne opadli.

KK32 Topeka - Na archívnej snímke z 5. apríla 2021 elektromobil Tesla sa nabíja na stanici v americkom meste Topeka. Americký výrobca elektrických vozidiel Tesla oznámil za 1. kvartál prudký rast zisku, k čomu prispel dvojnásobne vyšší predaj vozidiel než pred rokom. Spoločnosť tak oznámila už siedmy ziskový kvartál po sebe. FOTO TASR/AP
FILE - In this Monday, April 5, 2021 file photo, a Tesla electric vehicle charges at a station in Topeka, Kan. With strong sales of its electric cars and SUVs,
Neprehliadnite

Akcie Tesly nenasledujú jej žiarivé zisky a vysoké marže

Optimizmus posilnili aj pozitívne dáta žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré v USA poklesli. Naopak, rástli predaje domov. Napriek tomu obavy z vyššej inflácie, a energetickej aj dodávateľskej krízy stále pretrvávajú. Aj preto hlavné akciové indexy rástli len mierne.

Trumpove médiá idú na dračku

Bývalý americký prezident Donald Trump opäť dokazuje, že hoci ako politik skrachoval, ostáva šikovným biznismanom. Cez špeciálnu schránkovú firmu SPAC sa na burzu dostala jeho mediálna platforma Digital World Acquisition. Hneď v prvý deň akcie tejto firmy s názvom  päťnásobne vzrástli z necelých 10 takmer na 50 dolárov.

Nová sociálna sieť, ktorú Trumpove média chcú založiť, sa bude volať priliehavo – Truth Social. D. Trump síce s pravdou zachádza veľmi benevolentne, ale názov zvolil chytľavý.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa