Refinancovanie hypotéky nemusí byť výhodné pre každého. Či sa vám to oplatí, alebo nie, to zistíte jedine tak, že si v bankách dáte vypracovať ponuky hypotekárnych úverov.
Zdroj: Profimedia

3.    Dlhšia fixácia sa môže vyplatiť

Refinancovanie má podľa Mariána Búlika z OVB Allfinanz zmysel aj vtedy, ak je možné zafixovať sadzbu na výrazne dlhšie obdobie pri porovnateľnej úrokovej sadzbe:

„Od jari je na Slovensku dostupná 10-ročná fixácia s úrokom pod jedno percento bez nutnosti poistenia úveru. Ak máte na hypotéke s kratšou ako desaťročnou fixáciou podobnú úrokovú sadzbu, jednoznačne odporúčam refinancovať na tento produkt s 10-ročnou fixáciou.“

Aj týmto spôsobom sa podľa neho dajú využiť historicky nízke úrokové sadzby.

„V porovnaní s 3-ročnými alebo 5-ročnými fixáciami majú síce 10-ročné fixácie o niečo vyššie úrokové sadzby, ale aj napriek tomu sú tieto úroky z dlhodobého hľadiska atraktívne.“
Generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik

Podľa hovorkyne Slovenskej sporiteľne M. Cesnakovej sa v súčasnosti oplatí výhodnú ponuku zafixovať na čo najdlhšie obdobie, minimálne na päť alebo až desať rokov.

Generálny riaditeľ Partners Investments dopĺňa, že v porovnaní s 3-ročnými alebo 5-ročnými fixáciami majú síce 10-ročné fixácie o niečo vyššie úrokové sadzby, ale aj napriek tomu sú tieto úroky z dlhodobého hľadiska atraktívne. V každom prípade na konci každej fixácie je vhodné porovnať ponuku hypotéky vlastnej banky s ponukami ostatných bánk.