Najchudobnejší penzisti si zrejme už o štyri mesiace polepšia. Bude to platiť, ak sa vláda Eduarda Hegera rozhýbe k ráznejším zmenám, ku ktorým ju vyzývajú viacerí experti. Ministerstvo práce už chystá novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá má okrem iného rozmraziť minimálny dôchodok, respektíve nastavenie mechanizmu ich zvyšovania.

Ak niekto dlhé roky pracoval za nízky plat, prípadne platil len minimálne odvody, dostane v starobe iba nízku penziu. Aj preto vláda od roku 2015 zaviedla inštitút minimálneho dôchodku, ktorý platí dodnes. Ten mal zabezpečiť poistencovi príjem aspoň na takej úrovni, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

Na snímke zľava predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)  31. augusta 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Znárodniť energie, zaviesť šeky i strop cien, osloviť Orbána. Hegerova vláda odkryla svoj plán

Neraz ho poberajú hlavne živnostníci, ktorí si počas podnikania platili minimálne alebo žiadne odvody. Aktuálne minimálny mesačný dôchodok po 30 odpracovaných rokoch je 334,30 eura. Pri 45 odpracovaných rokoch je to 410 eur, pri 50 rokoch 441,50 eura.

Krajniak zmenil pravidlá v roku 2020

Predchádzajúca vláda Petra Pellegrinniho rast minimálnych penzií pôvodne naviazala na výšku priemernej mzdy. Počítali sa ako 33 percent priemernej mesačnej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. To sa po nástupe do funkcie nepozdávalo súčasnému rezortu práce pod vedením Milana Krajniaka. Pre zaujímavosť, podľa Štatistického úradu bola priemerná mzda za vlaňajšok 1 211 eur, v roku 2020 to bolo 1 133 eur.

Minister práce Milan Krajniak ešte v roku 2020 zmenil valorizáciu minimálnych penzií tak, aby sa ich výpočet neodvíjal od výšky priemernej mzdy, ale od výšky životného minima (od júla 2022 je to 234,42 eura mesačne). Tvrdil, že predchádzajúci systém popiera princíp zásluhovosti v dôchodkovom systéme, keďže minimálne penzie by časom dobehli riadne starobné dôchodky. Minimálnu penziu tak koalícia jednoducho zmrazila. Nie však na pár mesiacov, ale na dlhé roky dopredu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa