Americká automobilkaTesla, ktorá vyrába elektrické autá, plánuje rozdeliť svoje akcie tak, že z jednej urobí päť. Tvrdí, že ich chce spraviť dostupnejšími pre drobných investorov. Pre nich je už cena podielu v tejto firme veľmi drahá, keďže v posledných týždňoch vystúpila až nad 1 600 dolárov za kus, hoci neskôr sa cena skorigovala pod 1 400 dolárov za kus.

Po oznámení delenia akcií ich cena po otvorení burzy v New Yorku opäť poskočila, a to o sedem percent na 1480 dolárov. Akcie Tesly už narástli od ich marcového dna o 400 percent. Ich rastu pomohli aj špekulácie, že by sa táto automobilka mohla dostať do indexu S&P 500, čo je prestížny klub pre najhodnotnejšie firmy.

Tesla sa v júli stala najhodnotnejšou automobilkou sveta, keď jej trhová kapitalizácia predbehla takých automobilových gigantov ako General Motors, Ford a Fiat Chrysler. Dnes sa jej trhová hodnota odhaduje na 256 miliárd dolárov.

Podľa niektorých analytikov je to však len ďalšia hra na umelé zvyšovanie dopytu a ceny vlastných akcií.

Elon Musk, Chairman and CEO of , unveils the company's new electric semi-truck in Hawthorne, California, on November 16, 2017. The semi-truck can go 500 miles with a full load at highway speeds, which is twice the distance of most U.S. freight routes. Musk also announced a new version of the popular Roadster which can go from 0-60 in 1.8 seconds. Photo by /UPI, Image: 355620664, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, UPI
Neprehliadnite

Bude Tesla druhý bitcoin? Analytici tam už vidia podobnú špekulačnú bublinu

Priebeh delenia

Delením akcií sa nič podstatné nemení pre spoločnosť ani pre investorov. „Či vlastnia jednu akciu za 1 500 dolárov alebo päť akcií za 300 dolárov je len účtovný zápis rozdelenia vlastného majetku,“ vysvetľuje Roman Scherhaufer, predseda predstavenstva bratislavskej spoločnosti European Investment Centre.

Podľa neho akciový „split“ je významnejší pre profesionálnych obchodníkov na burze, ktorí obchodujú väčšinou „na páku“. Pre drobných investorov, ktorí zvyčajne investujú cez podielové fondy, sa nič nemení.

„Po technickej realizácii akcionár uvidí na svojom účte po splite viac akcii ocenených nižšou cenou, čiže celkovú hodnotu bude vidieť plus mínus rovnako,“ vysvetľuje R. Scherhaufer.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa