Americký akciový index S&P 500 sa po treťom kvartáli nachádza na tohtoročnom minime a je len približne sedem percent nad svojimi najvyššími hodnotami spred pandémie. Inak povedané, všetky zisky, ktoré akciový trh za dva a pol roka nabral, sú preč.

Približne o dva týždne sa začne výsledková sezóna za tretí štvrťrok, ktorá ukáže, aké (ne)realistické sú odhady analytikov o tom, ako sa americké spoločnosti vyrovnávajú s prostredím stále vyšších sadzieb. Sú súčasné ceny akcií už vhodnou príležitosťou na nákup, alebo je na optimizmus ešte priskoro?

September bol pre indexy mimoriadne búrlivý, pričom index S&P 500 klesol o 9,3 percenta a zaznamenal najhorší mesačný pokles od marca 2020. Index najväčších technologických firiem Nasdaq klesol o 10,5 percenta, pričom výrazne utrpeli akcie mnohých technologických spoločností, keďže výnosy dlhopisov sa v septembri zvýšili. Index Dow zahrňujúci tridsať blue chip firiem sa prepadol o 8,8 percenta.

akciový index S&P 500
Zdroj: Google Finance
akciový index S&P 500

Na štvrťročnej báze sa index S&P 500 prepadol o 5,3 percenta. Nasdaq klesol o 4 percentá a Dow stratil 6,7 percenta. Bolo to prvýkrát od roku 2009, keď indexy S&P 500 a Nasdaq zaznamenali tri štvrťročné straty po sebe.

Raz hore a potom pád

Podľa Bespoke Investment Group prvýkrát za približne 80 rokov nastala situácia, čo index S&P 500 zaznamenal štvrťročnú stratu po tom, čo v jednom okamihu počas tohto trojmesačného obdobia vzrástol o viac ako desať percent. To svedčí o mimoriadnej volatilite, ktorá sprevádza akciový trh celý rok a hovorí veľa o tom, že v dnešných napätých časoch sú investori ako na ihlách.

Všetky tri indexy skončili na najnižších zatváracích úrovniach od roku 2020. Priemyselný index Dow Jones sa v roku 2022 prepadol o 21 percent, index S&P 500 spadol o 25 percent a technologický Nasdaq Composite stratil tento rok už tretinu svojej celkovej hodnoty.

Americkí individuálni investori akciám nedôverujú. Prieskum medzi nimi už druhý týždeň po sebe ukázal podiel medveďov nad 60 percent. Stalo sa tak prvýkrát od roku 1987. Len pätina investorov je optimistická.

indikátor nálady na trhoch
Zdroj: AllianceBernstein
indikátor nálady na trhoch

Mimoriadne slabá nálada na trhu môže vytvoriť krátkodobú príležitosť na nákup, čo naznačuje aj ukazovateľ nálady na trhu, ktorý zostavila spoločnosť Alliance Bernstein. Podľa nej americké akcie by mohli zaznamenať 3 až 4-týždňový rast. „V strednodobom horizonte sme však stále opatrní," hovorí Mark Diver, stratég spoločnosti.

Cenové dno je nezmysel

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa