Sú akcie veľkých technologických spoločností predražené? Expert na oceňovanie firiem Aswath Damodaran ich v porovnaní s celkovým trhom „nepovažuje  za drahé“. Tento rok sú to práve veľké technologické firmy, ktoré zarábajú, aby zachránili celý akciový trh. Investori tentoraz našťastie naskočili na vlnu investovania do firiem, ktoré sú ziskové. Veľká časť technologického sektora, ktorá je v červených číslach a v minulých rokoch vytvárali z investovania skôr kasíno, ostáva v závese. Top 10 najväčších akcií v indexe S&P 500 tento rok vzrástlo o 32 percent, zvyšných 490 akcií sa v zásade nepohlo z miesta.

Hedžové fondy, ktoré zväčša uzatvárajú býčie aj medvedie stávky na akcie súčasne, nakupovali americké akcie dva týždne po sebe a nič nepredávali. Ako vyplýva z údajov maklérskej jednotky Goldman Sachs, celkové nákupy dosiahli najrýchlejšie tempo od októbra. Tento nápor nasledoval po vytrvalom výpredaji v predchádzajúcich piatich týždňoch.

Akcie 10 najväčších amerických firiem sa utrhli z reťaze
Zdroj: yahoo finance
Akcie 10 najväčších amerických firiem sa utrhli z reťaze

Odhodlanie defenzívnych investorov slabne, pretože tohtoročný akciový rast v hodnote troch biliónov dolárov vzdoroval všetkému od bankových otrasov cez klesajúce firemné zisky až po potenciálnu platobnú neschopnosť Spojených štátov. Rastúci strach, že investori prídu o akciové zisky, môže viesť k preklopeniu rastových akcií do hodnotového umiestnenia. Stabilita defenzívnych akcií podľa niektorých analytikov pripravila pôdu pre odraz, ktorý od vlaňajšieho októbra pozdvihol celý akciový trh.

Neostať bokom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa