Známy investor J. Grantham vyhlásil, že „superbublina“, pred ktorou varoval, ešte nepraskla. A to ani po tohtoročných otrasoch na americkom akciovom trhu. 83-ročný investor sa preslávil profitovaním z bublín v Japonsku koncom 80. rokov a z pádu technologických akcií na prelome storočí, známeho ako dot-com. Dokázal zarobiť aj na predikovaní finančnej krízy v roku 2008. Jeho predpovede síce nefungovali stopercentne, ale viackrát sa tak stalo.

J. Grantham je spoluzakladateľ a hlavný investičný stratég bostonského správcu aktív GMO, ktorý je známy tým, že definuje a nachádza bubliny na trhu. V súčasnosti fond spravuje aktíva v hodnote približne 70 miliárd dolárov. J. Grantham je považovaný za trhového skeptika, ale napriek tomu je jedným z najuznávanejších investorov na Wall Street. Často ho označujú za večného medveďa, čo neznamená, že má neobjektívny alebo zaujatý názor. Naopak, dokáže vyhľadávať skvelé investičné príležitosti.

V rozhovore pre CNBC uviedol, že prudký nárast amerických akcií od polovice júna do polovice augusta zapadá do modelu medvedieho trhu, ktorý je bežný po počiatočnom prudkom poklese a predtým, ako sa ekonomika začne skutočne zhoršovať. J. Grantham vidí ďalšie problémy v budúcnosti kvôli „nebezpečnému mixu“ nadhodnotených akcií, dlhopisov a bývania v kombinácii s komoditným šokom a jastrabím správaním Federálneho rezervného systému.

buffett
Neprehliadnite

Investori berú nohy na plecia. Warren Buffett zhŕňa miliardové zisky a sťahuje sa z Číny

Miliardár začiatkom tohto roka predpovedal, že benchmarkové akcie sa prepadnú o takmer 50 percent v rámci historického kolapsu. Index S&P 500 sa v júni prepadol o takmer 25 percent z januárového maxima, v nasledujúcich dvoch mesiacoch sa však hodnota indexu dokázala vrátiť naspäť.

Epické finále trhového cyklu

Súčasná „superbublina“ v cenách aktív podľa investičného mága ešte nepraskla, a

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa