Pandémia nakoniec v súkromných dôchodkoch nespravila ani zďaleka také veľké škody ako predchádzajúca finančná kríza. Od začiatku roka sa totiž v mínuse ocitol len jeden dôchodkový fond a zvyšných 16 skončilo v pluse.

V garantovaných fondoch sa tohtoročné priemerné výnosy pohybovali od 0,94 percenta do 4,87 percenta. Práve v nich dôchodkové správcovské spoločnosti garantujú, že prípadné straty doplatia klientom z vlastných peňazí. Daňou za túto istotu je opatrné investovanie spojene so slabším zhodnotením peňazí. Napriek tomu práve v týchto fondoch majú ľudia investovaných viac ako 7,07 miliardy eur.

Prípadné straty z vlastných úspor zaplatia klienti v zmiešaných, akciových a indexových fondoch. Od začiatku roka zmiešané fondy zhodnotili peniaze od 1,05 percenta do 2,67 percenta. V akciových sa tohtoročné výnosy pohybujú od 1,63 percenta do 14,11. No a práve medzi indexovými sa nachádza jediný mínusový fond, ktorého tohtoročná strata je – 4,81 percenta a zvyšné sú v pluse od 0,37 percenta do 3,64 percenta.

V časoch celosvetovej ekonomickej recesie ide o dobré výsledky. Počas krízy totiž bežne prichádza až k dvojciferným prepadom akciových trhov. Také niečo sa tento rok nestalo hlavne vďaka rozbehnutiu tlačenia peňazí zo strany americkej centrálnej banky FED a Európskej centrálnej banky (ECB). Slováci majú celkovo v negarantovaných dôchodkových fondov uložených viac ako 3,17 miliardy eur.

V prípade rýchleho ekonomického oživenia prudko porastú indexové dôchodkové fondy.
Zdroj: MATEJ KALINA
V prípade rýchleho ekonomického oživenia prudko porastú indexové dôchodkové fondy.

Budúci rok v znamení vakcíny

Počas predchádzajúceho ekonomického rastu sa zhodnotenie indexových fondov bežne pohybovalo v dvojciferných hodnotách. Čosi podobné sa môže odohrať aj v roku 2021 v prípade, že svetový hospodársky rast zaznamená oživenie v tvare písmena V. K tomu je potrebné plošné nasadenie vakcíny, ktorá v prípade úspechu môže priniesť koniec súčasných lockdownov. V opačnom prípade bude aj rok 2021 poznačený rôznymi obmedzeniami, ktoré pribrzdia ekonomický rast a výnosy v dôchodkových fondoch nebudú oveľa vyššie ako dnes.

Prípadný ekonomický rast najviac vystrelí zisky indexových fondov. Pasívne riadené fondy totiž kopírujú vývoj zvoleného akciového indexu. Napriek tomu podľa viacerých analýz väčšinou práve tieto fondy zhodnotia peniaze ľudí lepšie ako akciové fondy. Toto pravidlo platí aj na Slovensku a jedinou výnimkou je aktívne riadený akciový fond Poštovej banky, ktorý aj počas tohto roka zaznamenal výnosy vo výške 14,11 percenta.

Pri zmiešaných fondoch sa peniaze investujú do dlhopisov a akcií. Napriek tomu v slovenskej praxi zmiešané fondy ponúkajú podobné výnosy ako dlhopisové. Tie majú ale navyše garancie a v ich prípade sa ani pri razantnejšom ekonomickom raste nepočíta s vysokým zhodnotením. Dôvodom je robustné tlačenie peňazí, ktoré výnosy z dlhopisov tlačí do mínusových úrovni a dnes aj Slovensko môže v niektorých prípadoch vrátiť investorom menej peňazí, ako si od nich požičia. Pri takto nastavenom finančnom systéme sa výnosy dlhopisových fondov budú pohybovať okolo jedného až dvoch percent za rok.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa