Mimoriadne atraktívne podmienky úverov na bývanie priťahujú pozornosť a veľa ľudí sa snaží využiť príležitosť a kúpiť si vlastnú nehnuteľnosť. Slovenské finančné inštitúcie a aj klienti už vstupovali do tohto roku s tým, že pre poskytovanie úverov budú platiť striktnejšie pravidlá.

Hrozba ekonomického kolapsu spôsobeného pandémiou ochorenia Covid-19 spôsobila, že samotné finančné inštitúcie na jar samé ešte sprísnili poskytovanie úverov a ďalšie sprísňovanie podmienok ešte môže prísť.

VÚB banka - spolu si poradíme s vašimi plánmi
Neprehliadnite

Pandémia ujedá bankám veľkú časť zisku. Stále však ostávajú v pluse

To ľudí vedie k presvedčeniu, že je pre nich ťažšie získať úver. „Až osemdesiat percent ľudí si myslí, že vplyvom koronakrízy a sprísnených opatrení NBS môže byť ich cesta k hypotéke oveľa komplikovanejšia, ako keby si vybavovali úver minulý rok,“ upozorňuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová s odvolaním sa na výsledky prieskumu, ktorý spoločnosť robila medzi maklérmi.

Dôvod obávať sa zhoršeného prístupu k úverom má pritom omnoho menšia časť ľudí. „Najviac času sa makléri venovali hľadaniu vhodného riešenia, lebo obmedzenia v poskytovaní úverov sa dotkli viac ako polovice klientov. Na druhej strane, takmer rovnaká časť klientov získala úver bez väčších ťažkostí,“ dopĺňa E. Šablová.

Úver treba poctivejšie hľadať

Klienti, ktorí problémy mali, väčšinou nedostali od banky toľko peňazí, koľko dúfali. Aktuálny príjem totiž nemusí byť pre banku dostatočnou zárukou a požadujú silnejšie zabezpečenie. „Najväčším problémom v bankách bolo akceptovanie príjmu klientov. Tí, ktorí nepreukázali dostatočný príjem pri súčasných sprísnených podmienkach bánk, odložili podanie žiadosti o úver na neskôr,“ hovorí E. Šablová.

Druhým najviac využívaným riešením bolo podľa jej slov založenie ďalšej nehnuteľnosti v banke. „Vďaka dodatočnému ručeniu prevažne rodičovskou nehnuteľnosťou mohol byť žiadateľom poskytnutý úver v dostatočnej výške,“ hovorí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa