Základným garantom príjmu v starobe je prvý dôchodkový pilier v Sociálnej poisťovni. Peniaze na dôchodok sa však nikde nezhodnocujú, ale v rámci odvodov pracujúcich tečú priamo na vyplácanie už existujúcich penzií.

Ak rastie počet pracujúcich a zvyšujú sa ich mzdy, všetko je v poriadku. V súčasnosti však čelíme demografickej kríze. Rastie počet dôchodcov, no počet pracujúcich, ktorí platia odvody, sa rovnakým tempom nezvyšuje. V budúcnosti tak hrozí, že do systému nebude pritekať dosť peňazí, aby bolo možné udržať penzie v súčasnej výške.

Starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne závisí predovšetkým od toho, aká bola mzda, z ktorej si daný človek platil odvody a koľko rokov odpracoval. Platí, že čím viac niekto zarábal a čím dlhšie pracoval a platil odvody, tým vyšší bude jeho dôchodok. To je zásluhová časť štátnych penzií.

Solidárne krátenie penzií

Ľuďom s nadpriemernými zárobkami sa však nezohľadňuje celý príjem. Aj keby niekto celý život zarábal 10-tisíc eur mesačne, Sociálna poisťovňa mu vyráta rovnaký dôchodok, ako keby zarábal len trojnásobok priemernej mzdy. Do výpočtu navyše vstupuje solidárnosť, ktorá nadpriemerne zarábajúcim penzie kráti, ľuďom s nízkou mzdou zase zvyšuje.

Ak by niekto išiel do dôchodku v tomto roku, odpracoval 40 rokov a zarábal celý život priemernú mzdu, spolu s tohtoročnou valorizáciou starobných dôchodkov by dostával približne 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa