Slováci majú na bežných účtoch obrovské sumy, to platí už dlhodobo a chudobnejú potichu. Bezprecedentne vysoká miera inflácie sa však prejavuje v tom, že objem úspor Slovákov sa  zmenšuje. Vysoká inflácia ujedá z úspor a definitívne to na kopách peňazí v bankách vidno. V auguste tohto roku sa nachádzalo na bežných účtoch, ktoré vedú banky na Slovensku, celkovo 51,5 miliardy eur,  v septembri to podľa údajov Národnej banky Slovenska bolo o miliardu menej.

Cítiť infláciu, aj záujem o investície

Čiastočne je to spôsobené aj tým, že ľudia sa snažia vo väčšej miere budovať finančný majetok, na bežných účtoch sa však stále „váľa“ zhruba päťdesiat percent hrubého domáceho produktu Slovenska.

„Kým počas pandémie narástol podiel ľudí, ktorí si začali uvedomovať dôležitosť finančnej rezervy, v tomto roku jemne poklesla suma, ktorú si Slováci mesačne odkladajú. Rastúce ceny totiž ujedajú z príjmov stále vyšší podiel, no dopad nie je na každého rovnaký. Pozitívnou správou je, že postupne dochádza k zmene spôsobu sporenia, keď tradičné stavebné sporenie či vkladné knižky nahrádzajú modernejšie formy ako investovanie do fondov alebo kryptomien,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Výrazne zaostávame

Na konci roka 2021 mali Slováci  na bežných účtoch zhruba 55 miliárd eur, čo je len o niečo menej ako Maďarsko s takmer dvojnásobnou populáciou. Maďari  mali v bankách 58,7 miliardy eur. Medziročne Slováci zvýšili hodnotu svojich finančných aktív o 12,3 percenta, finančné záväzky však  rástli o 13 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa