Odísť do predčasnej penzie po 40 odpracovaných rokoch a užívať si zaslúžené peniaze od štátu v starobe, je pre Slovákov novou alternatívou, ktorá platí od tohto roku. Zaujímavá možnosť je to najmä pre tých, ktorí začali pracovať už pred plnoletosťou a ich zamestnanie je dlhodobo fyzicky náročné. Aj ďalší seniori v tom však vidia dobrú šancu na zmenu.

Štandardne do predčasnej penzie môžu naďalej odísť i tí ostatní, ktorým chýbajú do riadnej penzie najviac dva roky, majú za sebou 15 rokov dôchodkového poistenia a suma ich budúcej penzie musí dosiahnuť mesačne minimálne 375,10 eura (viac ako 1,6-násobok sumy životného minima). Dôchodková reforma, schválená koncom vlaňajška, definitívne zrušila dôchodkový strop na úrovni 64 rokov. Rast dôchodkového veku už nie je zastropovaný, ale opäť sa naviazal na strednú dĺžku života.

Štát motivuje k predčasnej penzii

Mnohé firmy začínajú v tomto čase registrovať zvýšený záujem zamestnancov o odchod do predčasnej penzie. Týka sa to najmä špecializovaných profesií, kvalifikovaných pracovníkov i remeselníkov, ktorých je na pracovnom trhu nedostatok. 

Servis: Ilustračná fotografia Sociálna poisťovňa
Neprehliadnite

Tisíce Slovákov láka skoršia penzia, má však aj nevýhody. Odpracovaných 40 rokov vždy nestačí

Ako väčší problém sa skoršia penzia javí z hľadiska udržateľnosti štátnych financií.  Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla tohto roka schodok 2,195 miliardy eur, čo znamená medziročné zhoršenie hospodárenia o 811 miliónov eur alebo 58,6 percenta, informoval rezort financií.  Ako uviedol pre TA3 bývalý guvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko, dlhodobá udržateľnosť verejných zdrojov v súvislosti s demografickými problémami by mala byť pre budúcu vládu prioritou.

V rámci schválenej dôchodkovej reformy pozoruje zvláštny fenomén. „Stretávam v praxi množstvo ľudí, ktorí odchádzajú do penzie po 40 odpracovaných rokoch. Prepočet ich penzie je tak zle urobený, že sú de facto motivovaní odísť do nej skôr. Dôchodok, ktorý dostanú napríklad v 57 rokoch namiesto v 64 rokoch, je pre nich relatívne porovnateľný,“ uviedol I. Šramko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa