Vo vláde Eduarda Hegera začína prituhovať. Je zrejmé, že peniaze v štátnej kase budú v najbližšom období chýbať a treba ich niekde vyzbierať, najlepšie priamo od daňovníkov.

Vládny kabinet pred pár dňami schválil zmenu štátneho rozpočtu, podľa ktorej by mali príjmy vzrásť z takmer 20 na 21,5 miliardy eur a výdavky z pôvodných 25,5 mld. takmer na 27 miliárd eur.

Finančná správa (FS) upozorňuje motoristov na dlhšie čakacie doby na slovensko-ukrajinských hraničných priechodoch vo Vyšnom Nemeckom a Ubli pri výstupe zo Slovenska.
Neprehliadnite

Upchaté hranice s Ukrajinou, týždeň v kamióne. Mikulec má vážny problém s nekonečnými kolónami

Ako upozorňuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, návrh na zvýšenie príjmov aj výdavkov rozpočtu o 1,5 miliardy eur by mal obsahovať aj transparentné informácie o tom, ako a na čo sa reálne využijú.  Je nepochybné, že na stôl prídu aj nové dane, ako to vidieť aj z posledných schvaľovaných návrhov v Národnej rade SR. Zakryjú sa napríklad nejasným pláštikom prorodinných opatrení, vyšších platov pre verejnú správu či potrebou financovať iné neurčité výdavky.

Slovákov čakajú nové dane

Už dlhší čas odvolávaný minister financií Igor Matovič pred pár mesiacmi postavil verejnosť pred dilemu. Buď budú nové dane, alebo nebudú peniaze na platy učiteľov, rodinný balíček, prípadne nastane problém pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok. Tieto vyhlásenia nie sú podložené žiadnymi analýzami či konkrétnymi faktami.

Orientačne minister plánoval v roku 2023 zvýšením spotrebnej dane z liehu vybrať do rozpočtu 77 miliónov eur, zo zdanenia hazardu 85 miliónov, z regulovaného odvodu 232 miliónov a zo zdanenia plynovodu v správe Eustreamu 76 miliónov. Približne 24 miliónov má do štátneho rozpočtu priniesť daň z ruskej ropy, avizoval už v lete Matovičov rezort.

Predtým ho v jeho zámeroch brzdila koaličné hnutie Sloboda a Solidarita na čele s Richardom Sulíkom, pre ktorého boli vyššie červenou líniou a žiadal ich vykompenzovať znížením iných daní. Keďže SaS odišla z vlády, je otázne, či a s koho podporou sa tieto novinky podarí presadiť v parlamente.

Miestne dane budú určite vyššie

Najbližšie zvýšenie daní, ktoré pocítia pravdepodobne všetky domácnosti i firmy, sú jednoznačne miestne dane.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa