Miera inflácie v Česku opäť raz šokovala. V apríli dosiahla úroveň obrovských 14,2 percenta. Je pravdepodobne iba otázkou času, kedy sa aj inflácia na Slovensku dotkne takto vysokých úrovní.

Už teraz vysoké ceny požierajú úspory Slovákov. Domácnosti pritom držia na účtoch v bankách takmer 50 miliárd eur. Každý Slovák zhruba 9-tisíc. Je to obrovská čiastka, ktorej hodnotu už súčasná inflácia zdevalvovala o desatinu.

Inak povedané, za posledný rok prišli slovenské domácnosti nenávratne o päť miliárd eur v stratenej kúpnej sile svojich úspor. Priemerný Slovák stratil na bankovom účte takmer tisícku. Pre chudobný slovenský národ ide o finančnú tragédiu.

Vyššie výnosy nečakajte

České inflačné prekvapenie naznačuje, že koniec finančnej devastácie nemusí byť blízko. Aj keď sa očakáva, že tempo rastu cien začne v druhej polovici roka klesať, ešte dlho sa udrží nad cieľom ECB. Požierať úspory Slovákov bude aj naďalej, aj keď možno nižším tempom.

Vysoká inflácia prináša jeden ďalší veľký problém, no paradoxne aj jedno riešenie. Tým problémom je, že zvyšuje šancu na recesiu. Vyššia inflácia prináša menšiu kúpu silu a tak nižšie reálne spotrebiteľské výdavky. Ekonomika slabne, čo znižuje zisky firiem, ktorých akcie strácajú na hodnote.

Akcie sa tak stávajú lacnejšie – a to je v čase inflácie vysoko pozitívna udalosť. Najmä preto, že Slovákom lacné akcie ponúkajú možnosť dať svojim zaspatým peniazom budúci potenciál.

Očakávať totižto, že úrokové sadzby na vkladoch vzrastú, je ilúzia. Aj keď centrálne banky budú zvyšovať sadzby, hoci dramaticky, úroky na vkladoch ostanú mizivé.

Príkladom je Česko, kde je hlavná úroková sadzba centrálnej banky na úrovni 5,75 percenta. Úrokové sadzby na hypotéky aj spotrebné úvery tam vzrástli nad päť percent, no úroky na vklady sa prakticky neodlepili od nuly. Jednoducho, banky nechcú vaše peniaze. Majú ich viac než dosť.

Pre sporiteľa je táto situácia masívnym problémom. ktorý má však riešenie.

Čas na prehodnotenie aktív

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa