Priemerná výška úveru, ktorý čerpajú Slováci je približne 31-tisíc eur. Pätina pôžičiek je vyšších ako 50-tisíc eur. Ukazuje to prieskum, ktorý si nechala urobiť spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika. Prieskum tiež ukázal, že nejakú pôžičku čerpá približne 47 percent ľudí.

Najvyššie úvery, teda viac ako 50-tisíc eur majú typicky ľudia vo veku 25 až 34 rokov a častejšie majú pôžičku domácnosti, ktorých čistý mesačný príjem prevyšuje 1 330 eur. Pôžičku či úver má však aj viac než tretina domácností s príjmom do 600 eur mesačne.

Najprv bývanie, potom autá

Slováci si najviac požičiavajú na bývanie. Na kúpu, prípadne výstavbu bývania ide 43 percent, ďalších 28 percent čerpaných úverov smeruje do rekonštrukcie bývania. Na treťom mieste sú úvery na kúpu áut. Trinásť percent úverov je na zariadenie domácnosti.

Kľúčové sú teda v štruktúre úverov hypotéky. Objem úverov na bývanie, ktoré banky poskytli klientom ku koncu augusta, sa podľa Národnej banky Slovenska (NBS) dostal na 32,7 miliardy eur, celkový objem poskytnutých úverov bol ku koncu augusta približne 41 miliárd eur.  

TREND: NÁRODNÁ BANKA SLOVENSKA
Neprehliadnite

Počet úverov s odkladom splátok bude zrejme ešte rásť, varuje NBS

Nesplácané úvery zatiaľ pod kontrolou

Spomedzi úverov poskytnutých domácnostiam je zlyhaná približne miliarda eur, je to objem predstavujúci viac ako dve percentá poskytnutých úverov. Tento objem sa napriek pandémii ochorenia Covid-19 nezvyšuje. V porovnaní s februárom tohto roka bol v septembri objem zlyhaných úverov poskytnutých domácnostiam dokonca približne o päťdesiat miliónov eur nižší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa