O tom, že záujem slovenských investorov o investovanie do realitných fondov rastie, svedčí aj dlhodobý zvyšujúci sa objem spravovaných aktív.

„Podľa štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) napríklad len za apríl 2021 narástli celkové aktíva realitných fondov o 3,3 percenta, kým dlhodobo najpopulárnejšie zmiešané fondy rástli o 2,5 percenta,“ uvádza finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Pre porovnanie – silnejší medzimesačný rast bolo vidieť len pri akciových fondoch (6,8 %). Na rozdiel od niektorých iných typov fondov, v ktorých obdobie rastu aktív striedajú obdobia ich poklesu, rast investícií do realitných fondov je na Slovensku dlhodobý.

„Za posledných desať rokov narástol podiel realitných fondov na celkových investíciách do podielových fondov z 13 percent koncom roka 2010 na súčasných 22 percent."
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik

 

Realitný trh
Zdroj: Shutterstock
Realitný trh

Podľa jeho slov sa medziročné tempo zvyšovania aktív medzi rokmi 2016 a 2020 udržovalo v rozmedzí 12 až 15 percent. Za posledný rok sa zrýchlilo, keď od júna 2020 do júna 2021 narástol objem financií zainvestovaných do realitných fondov medziročne o 18 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa