Slováci budú môcť zjednodušiť svoje platby pomocou četovacích aplikácií. Slovenská banková asociácia (SBA) pripravuje inováciu, službu Payme, ktorá umožní posielať si cez četovacie aplikácie linky, ktoré budú obsahovať údaje o konkrétnych transakciách. Človek, ktorý bude od niekoho iného chcieť platbu, mu jednoducho pošle odkaz, pomocou ktorého banková aplikácia automaticky vyplní údaje o platbe.

Klient potom sám platbu potvrdí a banka platbu zrealizuje. Pracuje teda s vlastným bankovým účtom. „Platobný príkaz vytvorený prostredníctvom platobného odkazu je autorizovaný rovnakým spôsobom, ako bežný platobný príkaz zadaný v mobilnom bankovníctve,“ hovorí Marcel Laznia, analytik SBA.

Prebiehajú prípravy

Táto služba však ešte nie je pripravená. Zatiaľ SBA len pripravila štandard, ktorý je prvým krokom k spusteniu služby Payme. „V súčasnosti SBA finalizuje webovú stránku, ktorá je ďalším nevyhnutným krokom pre spustenie služby. Služba bude pre klientov plne dostupná vo chvíli, keď sa zapoja banky. Predpokladáme ich postupné zapájanie do konca tohto roka,“ hovorí M. Laznia.

Toto riešenie je primárne určené slovenskému trhu, no teoreticky sa ním bude môcť vytvoriť odkaz aj pre zahraničný IBAN účtu vedený v mene euro. Pre vytvorenie odkazu je potrebné poznať číslo účtu IBAN a sumu. Všetky ostatné polia údaje sú iba odporúčané a ak ich nebude odkaz obsahovať, ostanú prázdne.

Euro
Neprehliadnite

Najviac sa falšujú desaťeurovky, s hodnotou bankovky záujem o jej falšovanie nestúpa

Bezpečnosť spojená s uskutočnením platby tak ostáva na pleciach samotných bánk. Riziku sa ale môžu vystaviť najmä neopatrní užívatelia. „Vzhľadom na vysoký štandard zabezpečenia internetového a mobilného bankovníctva je pravdepodobné, že bezpečnostnou hrozbou bude predovšetkým klient, ktorý napríklad zadá svoje prihlasovacie údaje do falošného mailu. Presnú podobu potenciálnych hrozieb prinesie až realita, ktorá bude reflektovať vyhotovenie platobných aplikácií pre túto službu,“ hovorí Peter Géc zo spoločnosti Infinity Consulting.

Klient nebude pre využívanie tejto služby potrebovať žiaden špeciálny softvér. „Payme bude dostupná vo všetkých chatovacích aplikáciách. Pre jej chod nie je nevyhnutná ďalšia mobilná aplikácia ani žiadna registrácia. Jedinou podmienkou je zapojenie bánk a úprava mobilnej aplikácie banky, aby umožnila vytváranie a prijímanie platobného odkazu,“ dopĺňa M. Laznia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa