Vyhnúť sa plateniu daní zo zarobených peňazí je snom mnohých investorov. Poslanci rozpadnutej koalície navrhujú dať šancu na nezdanené zisky z investovanie prostredníctvom osobného dôchodkového účtu v druhom pilieri.

Systém súkromných dôchodkov existuje už od roku 2005. Možnosť platenia dobrovoľných príspevkov vláda zaviedla v roku 2013. Zároveň eurá investované v druhom pilieri reálne nikdy nepodliehali dani z príjmu. Lenže zarobené peniaze je dnes možné vybrať až po odchode do penzie. Štát momentálne vôbec nerozlišuje, či ide o dobrovoľné alebo povinné príspevky a práve to sa má zmeniť.

„Sporiteľ bude mať možnosť voľne disponovať so svojím majetkom tvoreným z dobrovoľných príspevkov, pričom nárok naň vznikne sporiteľovi, ktorý si počas účasti na starobnom dôchodkovom sporení platil aj dobrovoľné príspevky,“ píše sa v najnovšom návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Poslanci navrhujú dať ľuďom možnosť hocikedy vybrať dobrovoľne vložené peniaze a eurá zaplatené prostredníctvom povinných dôchodkových odvodov až po odchode do penzie.

V osemnásť rokov fungujúcom systéme sa má obnoviť aj možnosť znížiť si základ dane o časť dobrovoľne zaplatených príspevkov. V prípade využitia tejto možnosti bude možné peniaze zarobené investovaním dobrovoľných príspevkov vybrať až po oslávení 55 narodenín. Spomínané zmeny ešte musí schváliť parlament, ale predbežne je na nich dohoda a počíta sa s hlasmi 90 poslancov rozpadnutej koalície.

Možnosť vybrať vysoké zisky

Mladí ľudia vnímajú starobu ako príliš vzdialenú. Pre väčšinu je po nástupe do prvého zamestnania prioritou hypotéka a nie sporenie na dôchodok. Stredné ročníky zasa preferujú možnosť použiť peniaze po pár rokoch sporenia napríklad na kúpu nového automobilu. Prípadne investované finančné zdroje vnímajú ako poistku na zvládnutie nečakaných finančných problémov.

Za desať rokov fungovania dobrovoľných príspevkov je jasná jedna vec. Bariéru v podobe možnosti vybrania peňazí na dôchodku nedokáže prebiť ani odpustenie dane z príjmu. V súčasnosti dobrovoľne posiela do druhého piliera peniaze necelých päťtisíc Slovákov. Je to veľmi málo, v systéme je totiž takmer 1,8 milióna investorov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa