Svetová ekonomika sa začne pomaly prebúdzať z kómy, ktorú spôsobila záplava lacných peňazí. Svet pomaly nachádza cestu von z mimoriadnej situácie, ktorú vyvolali predchádzajúce krízy. To najťažšie ale zrejme máme ešte pred sebou.

„Obávam sa, že miera sťahovania peňazí nebude taká silná ako by mala byť,“ hovorí v rozhovore pre TREND riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi Róbert Kopál. Upozorňuje ale, že svet musí prejsť ozdravným procesom, ktorý kríza prináša. Novú krízu môže ale vyvolať aj obľúbené pasívne investovanie.

Robili sme spolu rozhovor približne pred rokom, vyjadrili ste obavu, že svetová ekonomika je v určitej kóme spôsobenej záplavou lacných peňazí. Táto záplava sa teraz, zdá sa, zastaví. Čo sa z vášho pohľadu v ekonomike udeje?

Stále mám viac otázok ako odpovedí. Zdá sa, že centrálne banky skutočne začnú sťahovať likviditu, teda objem voľných peňazí. Je skoro isté, že to bude nasledovať, ide ale o to, v akej miere a ako rýchlo. Trhy sú celé roky od poslednej bubliny z roku 2008 dopované lacnými peniazmi centrálnych bánk, navyše v miere, ktorú sme doteraz nikdy nezažili. Trh si na to zvykol. Veľmi bude záležať od toho, ako budú centrálne banky reagovať na infláciu, ktorú už dnes pociťujeme všade okolo seba.

Prítok lacných peňazí sa jednoznačne zastavuje. Považujete to za dobrú správu, alebo vo vás prevládajú obavy práve z toho, že trhy si na lacné peniaze už zvykli?

Ja som jeden z tých, ktorí to skôr považujú za dobrú správu. Myslím si, že obmedzenie prítoku lacných peňazí malo nastať už skôr. Tie totiž páchajú aj mnohé negatívne dôsledky, ktoré zažívame. Z môjho pohľadu je to skôr pozitívne, je to lepšie ako donekonečna dopovať trh lacnými peniazmi. Ja osobne to teda skôr vítam. Aj tak mám ale obavy.

V rozhovore s Róbertom Kopálom sa ešte dočítate:

• akú investičnú stratégiu využíva

• či je dobrý nápad investovať do nehnuteľností

• aké sú riziká indexových fondov, ETF fondov a pasívneho investovania všeobecne

• ako správne zhodnotiť svoj vek pri investovaní

• ako v sebe spracovať hroziace straty z investovania

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa