Členovia Poľovníckej spoločnosti Horn majú pod revírom Višničky až tretinu poľovných pozemkov a navyše zaň štátnemu podniku ponúkli ročnú odplatu až 57-tisíc eur. Poľovnícka organizácia Vysoká-Višničky je ochotná za revír platiť len 23-tisíc eur ročne. Martin Kvietik má pritom viaceré úzke väzby na ministerku SNS a v susedstve revíru vlastní množstvo lesov. Tu bohužiaľ paradoxy okolo Višničiek nekončia.

Minulý mesiac Lesy SR s Poľovníckou organizáciou Vysoká-Višničky podpísali dodatok k zmluve, podľa ktorého budú mať na revír počas prvej poľovníckej sezóny 2018/2019 navyše i zľavu. Len minulý týždeň bol pritom v revíre pri pytliactve dvoch jeleňov prichytený jeden z členov Poľovníckej organizácie Vysoká-Višničky, ktorý je zároveň zamestnancom Lesov SR a v revíre mal dohliadať na poriadok.

Príliš drahý dohľad

Najnovšie dianie okolo Višničiek iba dotvára obraz o tom, ako zlyháva manažment starostlivosti o štátne poľovné revíre. Nielen tento revír, ale aj ďalších 41 posunuli Lesy SR za ostatných osem mesiacov na privátne združenia novou formou takzvaného predaja odstrelu.

Štátny podnik tak v zásade odstúpil od doterajších cenových súťaží a prešiel na subjektívne hodnotenie plánov starostlivosti o zver. Ceny za revíre sú po novom pevné. Vychádzajú z tabuliek. Výsledkom je, že revíre sa k novým majiteľom dostávajú v priemere len za zhruba 45-percentné ceny oproti minulosti.

Na prvých štyridsiatich dvoch prevedených revíroch prišiel

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa