Dať príkaz firmám na testovanie, ale bez usmernení. Takto macošsky sa správa štát už od začiatku pandémie. Všetko sa riešilo na poslednú chvíľu, často pár minút pred tým, ako opatrenia začne platiť.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Metodický pokyn, ktorým sa všetci majú riadiť pri testovaní, mal byť už dávno na stole. Firmy  ho obdržali až  26. novembra okolo obeda, v posledný pracovný deň pred víkendom, pretože od 29. novembra sú v platnosti nové opatrenia.

Jiří Žežulka
Neprehliadnite

J. Žežulka: Lákanie peňazí cez daňovú lotériu od štátu sa skončí. Bielym koňom pritiahneme uzdu

Od 25. novembra vláda obmedzila slobodu pohybu a vyhlásila núdzový stav na 90 dní. Toto obmedzenie sa nevzťahuje na 31 výnimiek, medzi ktoré patrí okrem iného aj cesta do a zo zamestnania zamestnanca, ak prácu nemôže pracovník vykonávať z domu.

matovic
Neprehliadnite

Milióny eur sem, milióny tam. Samozvaný Mikuláš otvára nové kolo očkovacej hry, verí mu málokto

Prípadne, ak sa preukáže potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. „Táto výnimka platí tiež na cestu na výkon podnikateľskej činnosti, ktorá nemôže byť vykonávaná ako práca z domácnosti,“ hovorí Dana Nemčíková, partnerka z advokátskej kancelárie Ružička and Partners.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič sa v reforme riadne sekol. Zle ráta, živnostníci zaplatia dvakrát vyššie dane ako dnes

Ako ďalej spresňuje, vyhláškou č. 264/2021 V. V. kvôli ochrane verejného zdravia Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) všetkým zamestnávateľom nariadil podmieňovať vstup na pracovisko zamestnávateľa len v režime OTP, teda očkovaní, testovaní s negatívnym výsledkom a prekonaní.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte

Ak sa nepreukážu vhodným dokladom a odmietnu možnosť bezplatne sa otestovať na náklady zamestnávateľa, ten im neumožní vstup na pracovisko. „Pôjde o prekážku v práci na strane zamestnanca bez náhrady mzdy, ak sa nedohodnú inak. Napríklad na čerpaní dovolenky, náhradného voľna a podobne,“ konštatuje D. Nemčíková.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Matovič do toho ide ako Hurvínek, no dať päťstoeurovky seniorom nebude jednoduché, firmy utrpia

Nepredvídateľné legislatívne zmeny

Paradoxov v tejto situácii bolo niekoľko. Aby platil na Slovensku núdzový stav a zákaz vychádzania, muselo byť súvisiace uznesenie vlády zverejnené v zbierke zákonov. Udialo sa tak minútu pred polnocou, ako začali opatrenia platiť.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Zbabrané kupčenie nápadov v koalícii. Trhovníci vo vedení štátu, odpustky budú drahé

Mnohé firmy tak museli pripravovať potvrdenia s určením pracovnej doby a miestom výkonu práce pre tisíce zamestnancov celú noc, aby mohli vyjsť z domu a ísť do práce. To bolo podľa nich od vlády neprijateľné, keďže dlhodobo apelujú na predvídateľnosť zavádzaných zmien.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Pre Matoviča hra, pre iných boj o prežitie. Tringelt na účte zvýši daň firmám i zamestnancom

Kontrolu režimu OTP na pracoviskách konzílium odborníkov navrhlo ešte 5. novembra. Od 22. novembra môžu zamestnávatelia zisťovať status zamestnancov, teda či sú očkovaní, neočkovaní, alebo či prekonali ochorenie. Aby vedeli, koľko antigénových testov budú potrebovať na kontrolu zamestnancov.

Kontrola ľudí na pracoviskách 

Majú tiež stále zmätok v tom, ako si správne nastaviť pravidlá na pracoviskách a koho vlastne môžu kontrolovať. Hlavný hygienik Ján Mikas z ÚVZ SR dal k tomu usmernenie pred médiami 25. novembra.

„Spravte si zoznam zamestnancov. Spýtajte sa ich, či sú zaočkovaní, prípadne po prekonaní covidu. Ak ani jednu z podmienok nespĺňajú, musia predložiť výsledok testu, prípadne čestné prehlásenie o antigénovom teste,“ spresnil.

Lyžiarske strediská na severe Talianska sa po niekoľkých mesiacoch, keď museli byť uzavreté pre pandémiu koronavírusu, znovu otvárajú na tohtoročnú zimnú sezónu.
Neprehliadnite

Lyžovačka v Európe beží naplno, doma bieda. Kasičku plnia aj neočkovaní, test už treba všetkým

Je vraj na zamestnávateľoch, ako si to na pracoviskách zariadia. Buď budú ľudí testovať v nejakej miestnosti pri vchode, alebo budú akceptovať čestné prehlásenie zamestnanca, že sa otestoval doma,“ uviedol hlavný hygienik.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Živnostníkov zderie Matovič z kože. Nebude nezdaniteľná časť, ani paušál, len vyššie dane

Rady hlavný hygienik poskytol, aj pokiaľ ide o vstup ďalších osôb do cudzích prevádzok, napríklad pokiaľ ide o obchodných partnerov.

„Tí sa nemusia preukazovať, či je niekto zaočkovaný, testovaný alebo po prekonaní ochorenia, keď vstupuje do týchto priestorov. Je na zodpovednosti príslušnej firmy, či to má zabezpečené, napríklad cez konkrétneho zamestnávateľa obchodného partnera,“ doplnil J. Mikas s tým, že všetko je na zodpovednosti firiem a ich vzájomných vzťahoch na pracoviskách, aby boli pravidlá nastavené čo najlepšie.

Túto informáciu potvrdzuje Jaroslava Lukačovičová, účtovná poradkyňa pre mzdy, dane a odvody. „Pre pre účely OTP režimu na pracovisku sa za zamestnanca, ktorý podlieha režimu OTP považuje aj konateľ, dohodári, spolupracujú živnostníci, bez ohľadu na typ zmluvy. Naopak, do režimu OTP nespadajú zamestnanci, ktorí na pracovisku alebo v iných priestoroch zamestnávateľa neprichádzajú do styku s inými osobami,“ doplnila na svojej sociálnej sieti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa