Rast úrokových sadzieb pri hypotékach sa už nezastaví. Veľké banky stoja na čele finančných inštitúcií, ktoré zvyšujú úrokové sadzby pri úveroch na bývanie. Zatiaľ posledná banka, ktorá úrokové sadzby zvyšuje, je Slovenská sporiteľňa. Táto banka zvyšuje sadzby už druhýkrát v krátkom čase. Od 23. februára zvýšila úrokovú sadzbu pri desaťročnej fixácii, teraz zvyšuje ďalšie sadzby pri iných fixáciách. Pod jedným percentom zostane jediná krátka jednoročná fixácia. Hypotéky v najväčšej slovenskej banke budú začínať v intervale od 0,79 percenta pri jednoročnej fixácii po 2,09 percenta pri päťnásťročnej fixácii.

Ďalšie zdražovanie ešte príde

Banka svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že na medzibankovom trhu sa zvyšuje cena peňazí. Banky tým pádom získavajú peniaze na požičiavanie úverov drahšie ako v minulosti. To je impulzom pre zvyšovanie sadzieb aj napriek tomu, že oficiálne sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostávajú nízke.

To, že trhy očakávajú rast úrokových sadzieb stačí na to, aby sadzby predovšetkým pri dlhších fixáciách zvyšovali. Banky totiž do vyšších úrokových sadzieb dlhších fixácií premietajú očakávateľné riziko prípadného budúceho rastu úrokových sadzieb.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa