Slovenskí investori čoraz viac investujú do realitných fondov. Podľa štatistík za posledných desať rokov narástol podiel realitných fondov na celkových investíciách do podielových fondov z 13 percent koncom roka 2010 na súčasných 22 percent.

Hoci záujem o investovanie do realitných fondov a ceny nehnuteľností dlhodobo rastú, investori by nemali zabúdať na možné riziká, ktoré sa na realitnom trhu môžu vyskytnúť.

Silný príklon k určitému segmentu nehnuteľností, ktorý môže byť zasiahnutý inak ako ostatné, patrí medzi najväčšie riziká

Finančný sprostredkovateľ Umbrella Group Michal Ďuriš opisuje prípad kancelárskych budov, ktoré sa počas súčasnej koronakrízy ocitli v inej situácií ako trh rezidenčných nehnuteľností.

Investovanie do realitných trhov sa môže vyplatiť
Zdroj: CE ZA AR
Investovanie do realitných trhov sa môže vyplatiť

Aj finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik poukazuje na to, že pandémia a home office zmenili spôsob uvažovania firiem o kancelárskych priestoroch. V mnohých firmách zostane home office pevnou súčasťou práce zamestnancov a firmy môžu postupne redukovať rozlohu svojich kancelárií.

Zároveň dodáva, že realitné fondy sú však aktívne riadené a do určitej miery sa prispôsobujú zmene trendov obmenou portfólia. Aj developeri a vlastníci budov už na tento trend reagujú vyššími investíciami do technológií a modulárnosti priestorov, aby firmy vymenili staré priestory za nové s flexibilnými možnosťami využitia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa