Ceny hypoték raketovo rastú. Priemerná úroková sadzba novoposkytnutých hypoték sa v júli tohto roka dostala na 2,12 percenta. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Ešte v decembri minulého roku sa priemer nových hypoték pohyboval na úrovni 0,87 percenta. V porovnaní s týmto historickým minimom banky reálne ponúkali hypotéky v priemere takmer 2,5-násobne drahšie.

Hypoték už je citeľne menej

To sa prejavuje aj v tom, že záujem o hypotéky klesá. Komerčné banky v júli poskytli hypotéky v objeme necelých 1,26 miliardy eur. Je to najmenej od septembra 2021. Ešte v marci tohto roku pritom bankový sektor poskytol úvery za viac ako tri miliardy eur.

„Rekordný dopyt po úveroch najviac ovplyvnili ohlásenia nárastu úrokových sadzieb, kedy sa klienti snažili získať hypotéku ešte s čo najlepšími podmienkami. Táto situácia istý čas ešte potrvá, nakoľko proces financovania bývania a vybavenia hypotéky často trvá aj niekoľko mesiacov, napríklad aj z dôvodu nízkej ponuky nehnuteľností na realitnom trhu. Takže sú ľudia, ktorí už začali riešiť kúpu bývania, avšak ešte nemajú schválenú alebo poskytnutú hypotéku,“ hovorí Zoltán Čikes, prevádzkový riaditeľ spoločnosti FinGO.sk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa