Začiatkom minulého roka som s telekomunikačným operátorom uzavrel zmluvu o internetovom pripojení. Zložil som zálohu 100 eur, ktorá mi po 6 mesiacoch mala byť vrátená. Od tej doby som nevidel ani peniaze, ani uhradené faktúry. Už 7 mesiacov sa snažím o vrátenie peňazí. Najprv mi napísali, že zálohu nie je možné použiť na úhradu faktúry, asi mesiac na to, že to možné je. Následne mi bolo navrhnuté, aby som poslal číslo bankového účtu, že mi zálohu prevedú na účet. Keďže mi však peniaze neprišli ani po mesiaci a pol, opäť som sa informoval, kde sú peniaze, načo mi opäť bolo oznámené, že ich presunuli na úhradu faktúr, čo sa však nestalo. Ako mám ďalej postupovať?
Rozumieme, že v zmluve uzavretej s telekomunikačným operátorom, resp. vo všeobecných obchodných podmienkach (VOP) sa operátor zaviazal vrátiť Vám zaplatenú zálohu po uplynutí 6 mesačnej doby trvania Vášho zmluvného vzťahu. V súlade s týmto zmluvným dojednaním Vám tak vznikla pohľadávka voči operátorovi na zaplatenie 100 EUR, za predpokladu, že Váš zmluvný vzťah bude trvať dlhšie ako 6 mesiacov.
Ak je teda na základe zmluvného dojednania pohľadávka na vrátenie zálohy splatná, a zároveň Váš zmluvný vzťah s operátorom stále trvá a Vy ste povinný uhrádzať mesačné faktúry, je možné predpokladať, že máte s operátorom vzájomne započítateľné pohľadávky.
Vo všeobecnosti je v zmysle Občianskeho zákonníka možné započítať dve vzájomné pohľadávky, ak nie je ani jedna z nich premlčaná, sú obidve splatné a ide o pohľadávky, ktorých sa možno domáhať na súde. Ak teda veriteľ a dlžník majú vzájomné pohľadávky, ktorých plnenie je rovnakého druhu (napríklad peňažné plnenie), tieto pohľadávky zaniknú započítaním, pokiaľ sa vzájomne kryjú, ak niektorý z účastníkov urobí voči druhému prejav smerujúci k započítaniu.
Vo Vašom prípade prichádza do úvahy započítanie vzájomných splatných pohľadávok, a to najlepšie písomne doporučeným listom s doručenkou adresovaným operátorovi, z ktorého bude vyplývať, že ide o právny úkon započítania a zároveň v ňom budú označené vzájomné započítateľné pohľadávky, ako aj výška v ktorej sa kryjú. Vo všeobecnosti, keď prejav vôle smerujúci k započítaniu dôjde druhému z účastníkov právneho vzťahu, vzájomne započítateľné pohľadávky zaniknú k okamihu, keď sa stretli.
S Vaším nárokom je možné obrátiť sa aj priamo na súd, a to žalobou o zaplatenie, resp. s návrhom na vydanie platobného rozkazu. Formulár návrhu na vydanie platobného rozkazu je dostupný na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti SR. V žalobe o zaplatenie, resp. v návrhu na vydanie platobného rozkazu si môžete uplatniť Vašu pohľadávku voči operátorovi spolu s úrokom z omeškania, ako aj trovy súdneho konania.
Autorka pôsobí ako advokátka v spoločnosti PRK Partners.
Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP



