Článok sme aktualizovali o stanovisko spoločnosti Regal Burger.

Slovenská sieť s rýchlym občerstvením Regal Burger nevyplatila v Česku drobným investorom dlhopisy. Peniaze pritom mali dostať už na začiatku roku.

Podľa spravodajského servera ihned.cz spoločnosť Regal Group vydala dlhopisy v hodnote 6,5 milióna českých korún (244-tisíc eur) pred tromi rokmi s úrokovou sadzbou šesť percent. Peniaze mala použiť na rozvoj firmy v Česku i na Slovensku.

Velic Rastislav, Arca Capital
Neprehliadnite

Spoločnosť Arca Investments získala súdnu ochranu pred veriteľmi

Regal Group mal peniaze spolu s výnosom klientom vrátiť najneskôr do konca marca tohto roku. To sa však podľa ihned.cz nestalo a až začiatkom apríla firma investorom oznámila, že pre finančné problémy nemá dostatok peňazí, aby im splatila svoj dlh. Firma celkovo dlhuje peniaze 200 investorom, ktorí jej požičali od 5-tisíc do 500-tisíc českých korún.

Slovenský Regal Burger tvrdí, že slovenské pobočky týmto problémom nie sú ohrozené. „Dlhopisy nevydal Regal Burger, ktorý úspešne pôsobí na Slovensku, ale vydal ho Regal Group, ktorý pôsobil len Čechách,“ tvrdí spoločnosť v tlačovej správe.  Česka spoločnosť funguje na základe takzvanej master franšízy, v ktorej boli lokálni investori s vlastnými zdrojmi. Peniaze mali smerovať na rozvoj firmy a boli použité na výstavbu pobočiek v Českej republike. Regal Burger preto spoločnosti odňal franšízu a v súčasnosti pôsobí v Česku prostredníctvom nových fransízantov.

Galéria: Pobočka v bratislavskom Auparku je dočasne zatvorená, na Palackého ulici funguje

 

Regal Group sa tak pridáva k spoločnosti Arca, ktorá má veľmi podobný problém. Tá nedokázala nájsť peniaze na vyplatenie zmeniek v desiatkach miliónov eur. Aj keď firma pôvodne sľubovala, že situáciu vyrieši o dva až tri týždne, napokon požiadala o dočasnú ochranu pred veriteľmi. Vďaka tomu získala na uspokojenie žiadateľov viac času.

Chránené sú len bankové vklady

Naplno sa tak ukazuje problém s dlhovými cennými papiermi, ktoré vydávajú firmy a pred ktorými už dlhšie varuje Národná banka Slovenska (NBS). Emitenti ako aj obchodníci totiž často prezentujú dlhopisy ako bezrizikovú investíciu. Nič také však neexistuje. Mnohí neskúsení investori napriek tomu veľakrát považujú firemné dlhopisy za alternatívu termínovaných vkladov. Vysoký výnos, ktorý niektoré podnikové dlhopisy ponúkajú, však svedčí o tom, že ide o mimoriadne rizikovú investíciu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa