Celý rok som mala iba príjem ako opatrovateľka v Rakúsku. Ako mám vyplniť daňové priznanie za rok 2011?
K stručne položenej otázke asi vo všeobecnosti toľko, že príjem dosiahnutý v susednom štáte, ktorý dosiahol slovenský rezident (vychádzam z predpokladu, že daňovníčka je považovaná za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území SR), musí vstupovať do daňového priznania na Slovensku, aj keď bol v zahraničí zdanený. Platí zásada zdaňovania celosvetových príjmov.
Ak si doplníme otázku ďalej, činnosť opatrovateľky v Rakúsku podlieha zákonnej registrácii a je na báze osobitného predpisu - živnostenského oprávnenia. Z takéhoto dosiahnutého príjmu musí byť vykonané v tomto štáte na príslušnom finančnom úrade ročné zúčtovanie – priznanie príjmov na tomto území, a to v súlade s predpismi tohto štátu, nakoľko ide o sústavný alebo opakovaný výkon opatrovateľskej činnosti na tomto území – čo podmieňuje vznik stálej prevádzky.
Slovenský rezident takýto príjem zahrnie aj do daňového priznania na Slovensku, a to v tomto konkrétnom prípade do daňového priznania typu B pre rok 2011, do tabuľky číslo 1 strany 3 priznania, nakoľko ide o príjem podľa § 6 odstavec 1 písmena b) zákona o dani z príjmov.
Výdavky si môžete uplatniť buď paušálne (40 %) alebo skutočne preukázateľné. Plus k výdavkom prípadne uplatňovaných paušálne, si môžete uplatniť ešte preukázateľné zaplatené poistné na sociálne a zdravotné, a to aj v prípade, ak boli platené v susednom štáte.
Aby nedošlo k dvojitému zdaneniu na Slovensku, takýto príjem zo zahraničia (základ dane) sa podľa zmluvy s Rakúskom vyníma zo zdanenia. Výpočet sa urobí v riadkoch 87 až 89 na strane 8 priznania.
Z daného vyplýva, že takýto príjem neovplyvní celkovú daňovú povinnosť a ak daňovníčka mala v roku 2011 len tento príjem, tak celková daňová povinnosť na riadku 99 bude 0. Samozrejme je potrebné priložiť potvrdenie o zaplatenej dani v tomto štáte, ak tam daňová povinnosť vznikla.
Treba tiež ešte dodať, že u tohto príjmu sa pozerá na jeho vyňatie na území SR, a to aj bez ohľadu na skutočné - reálne zdanenie na území Rakúskej republiky.
Daňovník s príjmami zo zahraničia si môže predĺžiť priznanie aj za rok 2011, a to na základe oznámenia daňovému úradu o šesť mesiacov.
Autor je daňovým poradcom. Je členom Slovenskej komory daňových poradcov.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.




