Požiadať o starobný dôchodok na jeseň 2022 alebo počkať so žiadosťou o dôchodok na január 2023? Túto otázku riešia pred koncom tohto roka tisíce penzistov a mnohí v tom majú poriadny chaos. Navyše poslanci do legislatívy zapracovali viacero noviniek, ktoré menia podmienky už od budúceho roka.  Na čo teda myslieť?

„Zapamätajte si jednoduchý princíp: Počkať so žiadosťou o dôchodok na január budúceho roka je výhodnejšie vtedy, ak je valorizácia dôchodkov v starom roku nižšia, než rast dôchodkovej hodnoty, očakávaný v novom roku,“ objasňuje na svojej sociálnej sieti odborník na dane, mzdy i odvody a zároveň i zakladateľ spoločnosti Relia Jozef Mihál. 

Supermarket,Aisle,With,Empty,Red,Shopping,Cart.
Neprehliadnite

Slováci šetria, preferujú lacné jedlo. Európa môže hladovať, ruský reťazec Mere mení taktiku

Predčasní penzisti majú sťaženú situáciu aj v tom, že ich dôchodok bude nižší ako starobný. Podľa štatistík Sociálnej poisťovne bola k 30. septembru priemerná starobná penzia 517,42 eura. Priemerný predčasný dôchodok bol len 503,96 eura a poberalo ho necelých 12-tisíc seniorov.

„Keďže inflácia dnes predbieha reálny rast miezd, tak v rozpočtoch mnohých domácností bude postupne narastať napätie medzi príjmovou a výdavkovou časťou. Dá sa predpokladať, že do finančných problémov sa postupne dostane väčšie percento domácností, než je to dnes,“ upozorňuje riaditeľ prieskumnej agentúry Focus Martin Slosiarik.

Kedy odísť do penzie? Rozhoduje dátum

Nízka inflácia v roku 2021 spôsobila, že od 1. januára 2022 bola valorizácia dôchodkov iba o 1,3 percenta. Dôchodková hodnota pre rok 2022, ktorá je jednou zo základných veličín na výpočet dôchodkovej dávky, predstavuje podľa Sociálnej poisťovne sumu 15,13 eura.

Keďže parlament pred pár dňami schválil novelu zákona o sociálnom poistení, po novom sa pri jej zvyšovaní započíta len 95 percent z medziročného zvýšenia priemernej mzdy, čo oznámi štatistický úrad začiatkom decembra.

V roku 2022 bola valorizácia dôchodkov naozaj mizerná, len 1,3 percenta. Dôchodková hodnota pre nový rok 2023 rastie o 95 percent medziročného zvýšenia priemernej mzdy na základe zistení štatistického úradu za tretí kvartál.. štvrťrok.Tento údaj oznámi úrad až 2. decembra.

„Môj odhad je, že dôchodková hodnota sa pre rok 2023 zvýši o 7,6 percenta. Aj keby tento odhad nevyšiel a rast aktuálnej dôchodkovej hodnoty by bol len šesť percent, stále je to výrazne viac, ako 1,3 percenta. Znamená to, že dôchodky priznané v roku 2023 budú o päť až šesť percent vyššie, ako dôchodky priznané v roku 2022,“ objasňuje expert.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa