Pokiaľ vám niekto v spojitosti s kryptomenami povie, že hodluje, znamená to, že drží svoje portfólio kryptomien a nepredáva. Neprepadá panike pri poklese ceny, vie, že by to mohla byť chyba, a teda drží svoje kryptomeny v peňaženke. Správne by malo byť HOLD-uje, ale autor myšlienky, GameKyuubi, ktorý svojím príspevkom v roku 2013 prispel do diskusného fóra bitcointalk.com, urobil svojho času preklep a napísal I AM HODLING. A tak vzniklo “HODL”, čaro nechceného si našlo svojich fanúšikov v komunite a dodnes nesie myšlienku rozvážneho investora.

Termín HODL reprezentuje tých investorov, ktorí sa nesnažia zarobiť na kryptomenách ich neustálym nakupovaním a predávaním, ale vnímajú ich ako dlhodobú investíciu. HODL sa niekedy taktiež prekladá ako skratka anglických slov „Hold on for dear life”, čiže voľne preložené „drž, pre boha živého“.

Kryptomeny sú za poslednú dekádu najprofitabilnejším trhom. Pre mnohých používateľov sa ale môžu zdať príliš komplikovaným a náročným segmentom. Či už pre chýbajúce znalosti a potrebu štúdia, alebo časovú náročnosť aktívneho denného tradingu, ktoré si rozvážny nákup kryptomien vyžaduje.

HODL Index

Prvý slovenský HODL Index bol vytvorený spoločnosťou CRYPTON DIGITAL, SE v roku 2018. Vznikol po podrobnej analýze trhu a spätných testoch simulovaných stratégií v predchádzajúcom období. Je vystavaný presne pre toho, kto má záujem o nákup kryptomien, rozumne, ale bez zbytočnej nadpráce.

HODL Index dnes už ponúka niekoľko portfólií vyskladaných z najkvalitnejších kryptomien alebo kryptomenových projektov. Za ich zložením sú hodiny analýz trhu a know-how. Ten, kto chce pristúpiť k vlastníctvu kryptomien a stať sa HODLEROM, tak ako GameKyuubi, a profitovať z kryptomenového trhu dlhodobo, má na výber z konzervatívnejších alebo menej konzervatívnych stratégií.

Tie sa odlišujú potenciálnym ziskom a s ním spojeným rizikom. Prvými kryptomenovými portfóliami v HODL Indexe CRYPTON DIGITAL, SE boli stratégie TOP10 a ALT10. Uvedené na trh boli v máji 2018.

Stratégia TOP10 obsahuje prvých 10 najlepších kryptomien, z pohľadu trhovej kapitalizácie. Prerozdelenie portfólia je realizované pomerom vychádzajúcim zo spomínanej kapitalizácie danej kryptomeny na trhu. Dominantou tejto stratégie je Bitcoin.

ALT10 stratégia obsahuje prvých desať najlepších alternatívnych kryptomien, avšak bez jednotky na trhu - Bitcoinu. Portfólio zahrňuje kryptomeny, ktoré sa dlhodobo nachádzajú medzi najlepšími alternatívnymi kryptomenami. Oproti TOP10 ide o dynamickejšiu stratégiu, s hlavnou kryptomenou Ethereum.

S vývojom trhu vznikajú nové možnosti a na tie odborníci reagovali pridaním ďalších portfólií.
V roku 2020 CRYPTON DIGITAL, SE predstavil nové stratégie pre HODL index - portfólio Platform10 Progressive a Platform10 Aggressive.

Platform10 Progressive obsahuje desať krypto-projektov, ktoré majú vlastnú platformu blockchainového prostredia s potenciálom uspieť vo svete produktov a služieb vo viacerých odvetviach hospodárstva alebo verejnej a štátnej správe. Tieto projekty sú inovatívnou funkciou pri správe majetku a dát. Zohrávajú významnú úlohu pri transformácii spoločnosti do digitálnej doby. Patrí medzi ne aj blockchain Ethereum a jeho minca ETH.

Platform10 Aggressive obsahuje taktiež projekty, ktoré majú vlastnú platformu blockchainového prostredia. Na rozdiel od vyššie spomínaného progresívneho portfólia sú v tomto portfóliu zahrnuté mladšie a nové projekty, o ktoré je veľký záujem zo strany klientov. Pre svoj “nízky vek” predstavujú väčšie riziko, no o to väčší potenciál rastu a zhodnotenia portfólií.

Rok 2021 priniesol do ponuky stratégie Crypton10 Balance a Crypton10 Dynamic. Výber kryptoaktív, v týchto portfóliách, mal na starosti špecializovaný odborný tím CRYPTON DIGITAL, SE.

Crypton10 Balance obsahuje 10 projektov, z prvej stovky najlepších krypto-projektov na trhu, ktoré riešia predovšetkým súkromie, bezpečnosť alebo anonymitu transakcií.

Crypton10 Dynamic je najrizikovejšou stratégiou s extrémne vysokým možným zhodnotením. Obsahuje 10 krypto-projektov, ktoré ukázali svoju funkčnosť a spoľahlivosť a čakajú na investorov. Tieto mladé začínajúce projekty sa nachádzajú medzi TOP 500 krypto-projektami.

Ilustračné foto
Zdroj: CRYPTON DIGITAL, SE

A čo prinesie rok 2022?

Ak aspoň trochu sledujete dianie na kryptomenovom trhu, určite ste zachytili správy o nových Metaverse kryptomenách a projektoch súvisiacich s virtuálnou realitou. Ďalší vývojový stupeň internetu, a pre mnohých veľké sci-fi, započal prvé kroky už minulý rok. Tento rýchlo rozvíjajúci sa segment je pre klientov veľmi atraktívny, a preto v CRYPTON DIGITAL, SE pripravujeme investičnú stratégiu “Metaverse 10”, ktorá bude zahŕňať práve tie najlepšie projekty z tejto oblasti.