Platenie nízkych odvodov prináša nízke penzie. Tie sa zvyšujú oveľa pomalšie ako dôchodky priemerne zarábajúcich ľudí a mnohé ďalšie zmeny prináša aj aktuálne chystaná dôchodková reforma ministra práce sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka.

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Celý život sa spoliehajú sami na seba. V pokročilom veku sa ale na štáte stávajú závislí, pretože nie sú schopní vyjsť s malým dôchodkom. Taký je priebeh života veľkej časti živnostníkov či konateľov malých eseročiek a situácia sa ešte zhorší.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nízke penzie živnostníkom tŕň z päty nevytrhnú. Krajniakova reforma skrýva diabolské detaily

Podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky (IFP) si približne 70 percent z nich platí sociálne odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. S chystanou dôchodkovou reformou ministra práce Milana Krajniaka sa aj živnostníkov výraznejšie dotknú viaceré novinky.

Novinky ovplyvnia aj živnostníkov

Počíta sa napríklad s individuálnym odchodom do penzie po 40 odpracovaných rokoch, aj so zrušením maximálnej výšky sociálnych odvodov. Dôchodcom sa zvýši aj odvodová úľava z 200 na 300 eur mesačne, ak pracujú na základe dohody o pracovnej činnosti či dohody o vykonaní práce.

Keď politici uveria vo vlastnú výnimočnosť
Neprehliadnite

Pštrosia politika vlády narobí ekonomike viac škody ako osohu. Nádej na dobré reformy zhasína

„Dôchodkový systém rešpektuje dva princípy solidarity. Solidaritu v rámci jednej generácie, pretože v rámci jednej generácie majú obyvatelia rozdielnu výšku príjmov a nie každý môže mať vyšší príjem a následne vyšší dôchodok,“ objasňuje pre TREND Eva Rovenská, hovorkyňa rezortu práce.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) počas mimoriadnej 31. schôdze parlamentu,. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Firmy sú v pozore, už majú len dva týždne na splnenie úloh. Inak im hrozí výmaz z registra

Rôzne prieskumy ukazujú, že Slováci nie sú spokojní so svojimi dôchodkami. Väčšina by ich chcela mať výrazne vyššie, ako má aktuálne alebo ako im vychádza pri dovŕšení dôchodkového veku.

Vysnívaná penzia Slovákov sa pohybuje na úrovni 1 200 eur, ukázal to vlaňajší prieskum agentúry Focus pre Nadáciu Partners. Priemerný starobný dôchodok, ktorý vypláca Sociálna poisťovňa k augustu 2021 dosahoval 503,86 eur. To je menej ako polovica bežnej priemernej mzdy.

„Aby si Slováci udržali kvalitu života na dôchodku a minimálne takú životnú úroveň, akú majú počas aktívneho pracovného života, potrebujú mať priemerný dôchodok aspoň na úrovni priemernej čistej mzdy v hospodárstve,“ tvrdí generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)  po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ

Priemerná mesačná mzda na Slovensku v 2. kvartáli tohto roka podľa Štatistického úradu SR pokorila hranicu 1 200 eur.

Vydokladovanie odpracovaných rokov

Už teraz odchádzajú do dôchodku prví živnostníci, ktorí si v uplynulých rokoch platili minimálne odvody, a za to dostanú aj adekvátny výpočet penzie, s ktorou nebudú môcť veľmi vyskakovať.

Z praxe vieme, že poistenci majú ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku, respektíve ku dňu spísania žiadosti o dôchodok, problém s dokladovaním niektorých dôb poistenia, prezrádza pre TREND Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.

Ide najmä o dobu štúdia, dobu vojenskej základnej služby, či dobu evidencie na úrade práce. Nepredloženie dokladov spôsobuje predĺženie konania o dôchodku.

Čo robiť, ak chýbajú doklady k žiadosti o penziu?
  • Doklady o štúdiu: výučný list, maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom možno získať v škole a ak tá medzitým zanikla, tak v archíve. 
  • Potvrdenia o evidencii na úrade práce do 31. 12. 2000 a potvrdenia o poberaní podpory v nezamestnanosti od 1. 1. 2001 o 31. 12. 2003 možno obdržať na príslušnom úrade práce.
  • Potvrdenie o vojenskej základnej službe sa preukazuje vojenskou knižkou. O vystavenie potvrdenia o trvaní vojenskej základnej služby možno požiadať Vojenský archív v Trnave.
  • Ak chýbajú doklady o iných dobách poistenia, napríklad predchádzajúcich zamestnaniach, ktoré nie sú evidované v Sociálnej poisťovni, možno požiadať bývalého zamestnávateľa o vystavenie evidenčného listu, alebo sa poradiť v pobočke či v Informačno-poradenskom centre.

PRAMEŇ: Sociálna poisťovňa

„Odporúčame poistencom, aby so zhromažďovaním dokladov začali aspoň rok pred dovŕšením dôchodkového veku. To, ktoré doby nie sú u nás evidované, si zistia z Individuálneho účtu poistenca,“ dodáva hovorkyňa. Poisťovňa pripravuje novinky pre nových penzistov.

Pošle im výpisy o odpracovaných rokoch už 3 roky pred dosiahnutím dôchodkového veku.

Treba si vytvárať finančné úspory

Dlhodobé platenie minimálnych odvodov vytvára sociálny problém, ktorý sa naplno prejaví už o niekoľko rokov. „Minulá vláda sa snažila problém zázračne vyriešiť návrhom neproporčne vysokého minimálneho dôchodku vo výške 33 percent priemernej mzdy,“ hovorí pre TREND Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Majetok nikto neskryje. Trojnásobné dane z majetku by umožnili zásadné zníženie daní z príjmu

„Ak živnostník alebo konateľ eseročky s minimálnymi odvodmi pravidelne neinvestuje z vlastného príjmu, alebo si iným spôsobom netvorí majetok, ktorý mu bude prinášať pasívny príjem, bude odkázaný na minimálnu penziu. Tá mu nemôže stačiť ani na základné životné potreby,“ dodáva M. Búlik.

Ak živnostník s minimálnymi odvodmi pravidelne neinvestuje, alebo si iným spôsobom netvorí majetok, bude odkázaný na minimálnu penziu.
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Je vhodné, aby podnikatelia začali so sporením čím skôr. „Dôležité je nastaviť sa tak, že tieto peniaze sú určené na dôchodok a k tejto investícii treba pristupovať ako k dlhodobej,“ objasňuje pre TREND František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Výhody pre očkovaných legislatíva nepozná. Rovnaký nárok na ne majú všetci zamestnanci

Podľa kalkulačky  na portáli Finančný kompas, ak by si napríklad niekto mesačne odkladal na sporenie 100 eur počas 30 rokov, získal by v priemere 36-tisíc eur.  Úrokové sadzby sa pohybujú v súčasnosti v bankách od 0,01 % ročne do 0,08 % ročne, čo je veľmi nízke zhodnotenie.  Otázne je, aká by bola skutočná hodnota úspor v danom období. 

Bude aspoň minimálna penzia?

Vzorec výpočtu penzie odráža aj princíp zásluhovosti. „Čím dlhšie poistenec počas svojho pracovného života odvádzal poistné a z čím vyšších vymeriavacích základov (zárobkov), tým vyšší môže byť jeho budúci dôchodok,“ konštatuje Z. Dvoráková.

Preto sa podľa jej slov nevypláca prax, ktorú možno pozorovať u niektorých podnikateľov či živnostníkov: „Viacerí si optimalizujú daňové priznania tak, aby buď vôbec neodvádzali poistné na sociálne poistenie, alebo len v minimálnej výške. Ak budú takto postupovať, negatívne sa im to odrazí na výške dôchodku,“ dodáva hovorkyňa.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Robiť sa peknými za cudzie peniaze? To vláde ide, chce dať očkovaným viac voľna a 275 eur

Starobný dôchodok je možné zvýšiť na sumu minimálneho dôchodku, ale len za určitých podmienok.

Aktuálne ho poberá zhruba 213-tisíc penzistov na Slovensku. Jednou z podmienkou je získanie aspoň 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, za čo im patrí minimálny dôchodok 334,30 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa