Mať tak v starobe aspoň aký-taký príjem, nech neprepadneme sitom chudoby. Toto je predstava mnohých živnostníkov či konateľov malých firiem, ktorí sa snažia zabezpečiť na roky strávené na penzii. Musia spĺňať podmienky, teda mať za sebou najmenej 15 rokov dôchodkového poistenia a dovŕšiť dôchodkový vek.

Na ilustracnej fotografi panelove bytove domy v bratislavskej Petrzalke.
Neprehliadnite

Majetok nikto neskryje. Trojnásobné dane z majetku by umožnili zásadné zníženie daní z príjmu

Živnostníci či malí podnikatelia sa však musia mať na pozore aj v súvislosti s chystanou dôchodkovou reformou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka, keďže aj ich sa výrazne dotknú.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)  po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ

Najväčším problémom dôchodkového systému je, že v budúcnosti nebudú odvody pracujúcich ľudí stačiť na vyplácanie penzií. A štát sa to rozhodol riešiť, avšak po svojom.

Šok pre podnikateľov – nízka penzia

V princípe platí, že čím väčší plat má človek teraz, tým väčší šok zo straty príjmu zažije na dôchodku. Kým ľuďom s najnižšími príjmami vyjde dôchodok blízky súčasnej mzde, ľudia s vyššími platmi prídu o stovky eur mesačne.

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Inak povedané, často dostanú len polovicu toho, čo zarábali počas svojho aktívneho života. A to môže ich finančným rozpočtom riadne zamávať.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Robiť sa peknými za cudzie peniaze? To vláde ide, chce dať očkovaným viac voľna a 275 eur

Rezort práce sa však rozhodol v ďalších rokoch viac efektívne šetriť. Európska únia od Slovenska požaduje zlepšiť udržateľnosť dôchodkového systému o 1,8 percenta, uvádza pre TREND Eva Rovenská, hovorkyňa ministra práce. „Dôchodková reforma ministerstva však ide nad rámec a navrhujeme zlepšenie o 2 percentá.“Udržateľnosť systému je jedna vec, druhá sú skutočné zmeny, ktoré to prináša.

Na snímke vľavo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Voľno očkovaným je blud, musia ho mať aj ostatní. Vláda chybuje v benefitoch a porušuje zákon

TREND zisťoval, o aké najdôležitejšie novinky ide a čo sa bude brať do úvahy pri určení penzií podnikateľov. Na rezort práce sa sype kritika z každej strany už pár mesiacov, k ich návrhom novely zákona o sociálnom poistení dostal do konca augusta rezort viac ako sto zásadných pripomienok. Novela by mala platiť od 1. januára 2022 alebo od januára 2023.

Skôr do predčasného dôchodku

Na predčasný starobný dôchodok možno bude môcť od roku 2023 odísť aj ten, kto počas života odpracoval 40 rokov. Nezáleží na tom, či podnikal alebo pracoval ako zamestnanec.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)  po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ

Musel získať najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia, chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a vychádza mu predčasná penzia viac ako je 1,2-násobok sumy životného minima (od júla 218,06 eura) pre plnoletú fyzickú osobu, teda viac ako 261,70 eura.

peniaze
Neprehliadnite

Vláda pochovala projekt UNITAS. Nižšie dane a odvody už nerieši, chýba vôľa i cesta

Za súčasných podmienok sa mu podľa zákona predčasná penzia znižuje o 0,5 percenta za každý mesiac skoršieho odchodu do penzie. Podľa novely zákona o sociálnom poistení by mala byť suma predčasného starobného dôchodku za 40 odpracovaných rokov krátená o 0,3 percenta za každých začatý mesiac poberania predčasného starobného dôchodku pred dovŕšením dôchodkového veku, objasňuje hovorkyňa rezortu práce E. Rovenská.

Minister Lengvarský predstavil tiež reformu nemocníc.
Neprehliadnite

Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam

Účinnosť novely rezort navrhuje od januára 2023. Ostatné podmienky by mali zostať zachované.

Zmena osobného mzdového bodu

Ak sa do penzie chystá niekto o pár mesiacov, pravdepodobne dostane menej peňazí, ako by dostal dnes. Dôvodom je úprava mechanizmu na výpočet penzie, a to pre všetkých budúcich penzistov. Konkrétne sa upraví aktuálna dôchodková hodnota (ADH), a to zo súčasných 100 percent priemerného príjmu na 95 percent.

MilanKrajniak.
Neprehliadnite

Slovensko nie je v mzdách tiger, skôr mačička. V hre je ich zmrazenie, rozhodne tretia vlna

Znižovanie ADH bude mať za následok zníženie dôchodku budúcim dôchodcom, pričom títo pracovali rovnako dlho a za rovnakú mzdu. Pokiaľ by Krajniakova dôchodková reforma začala platiť už v tomto roku, ľudia zarábajúci priemernú mzdu by dostali dôchodok zhruba nižší o 32 eur mesačne. U tých, ktorí odídu do penzie neskôr, to môže byť ešte viac.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský chápe obavy koaličného hnutia Sme rodina v súvislosti s novelou k využívaniu COVID preukazov. Verí, že si s hnutím vydiskutuje ich pripomienky k zákonu.
Neprehliadnite

Bonusy očkovaným cez Zákonník práce. Firmy sa chytajú za hlavu, vláda nemá rozum, rieši čo nemá

Podnikateľov sa bude veľmi dotýkať aj počítanie rokov do dôchodku. Zmení sa naviazanie minimálneho dôchodku z priemernej mzdy a zmena príde vo výpočte rokov, ktoré budú akceptované do dôchodku, hovorí pre TREND František Burda, investičný analytik spoločnosti FinGO.sk.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie o vyplácaní mimoriadnej odmeny pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, Centier pre deti a rodiny ako aj zamestnancov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za ich výnimočné pracovné nasadenie počas druhej vlny pandémie 28. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Krajniak má zálusk na predčasné penzie. Zásadné zmeny sú na obzore, mnohých Slovákov zaskočia

„Po novom sa bude započítavať iba taký osobný mzdový bod, ktorý bude najmenej vo výške 24,1 percenta priemernej mesačnej mzdy. Podnikateľov môže na dôchodok upozorňovať pravidelný výpis o výške ich penzie,“ dodáva F. Burda. Vo výpise zistia, koľko peňazí by dostali a možno to mnohých motivuje hľadať iné cesty sporenia si na dôchodok.

Zruší sa maximálny vymeriavací základ?

Maximálny vymeriavací základ na platenie poistného na sociálne poistenie sa má zrušiť. Politicky je to zrejme lákavý krok. Tento vymeriavací základ platí pre všetky fondy sociálneho poistenia – nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti, garančné poistenie, rezervný fond solidarity (s výnimkou úrazového poistenia).

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

Od 1. januára 2021 do 31. decembra 2021 predstavuje sumu 7 644,00 eur. Ak sa zruší, zvýšia sa aj odvody. Oslabiť to môže firmy a ich schopnosť prilákať k sebe vysoko kvalifikovaných špecialistov, hovorí pre TREND Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Neprehliadnite

Tretia vlna zmetie nepripravených. Nezamestnanosť láme rekordy, sme najhorší medzi štátmi V4

Privysoké odvodové zaťaženie môže odradiť podnikateľov vytvárať na Slovensku pracovné miesta pre špičkových manažérov a vývojárov s vysokou pridanou hodnotou, konštatuje analytik. Pritom práve tento segment ekonomiky potrebuje Slovensko zúfalo rozvíjať.

Prevádzkovatelia reštaurácií sa sami rozhodnú, pre ktorých zákazníkov zostanú otvorení.
Neprehliadnite

Ukážte mobil s covid pasom. Štát nevychytal v čítačke všetky muchy, v reštrikciách však vedie

Namietal to rovnako aj Klub 500, v ktorom sú združení najväčší zamestnávatelia na Slovensku ešte počas leta. „Toto zvýšenie bude mať priame negatívne následky na mzdy kvalifikovaných zamestnancov a povedie k obmedzeniu investícií s vyššou pridanou hodnotou,“ tvrdili zamestnávatelia.

Málo platíte štátu, málo dostanete

Počas ďalších rokov začnú do penzie odchádzať postupne živnostníci platiaci si väčšinu svojej pracovnej kariéry minimálne odvody. Veľa z nich vie, že platí rovnica: čím nižšie zaplatené odvody rovná sa tým nižší dôchodok, ktorý následne dostanú.

Minister Lengvarský predstavil tiež reformu nemocníc.
Neprehliadnite

Stopka pre neočkovaných. Mnohé zdravotné služby už nie sú dostupné, bez testu nikam

„Preto živnostníci, ktorí väčšinu svojej kariéry platili minimálne odvody, môžu rátať s minimálnymi alebo veľmi nízkymi dôchodkami. Už teraz sú niektorí podnikatelia prekvapení z toho, aký list s výškou priznaného dôchodku dostali od Sociálnej poisťovne,“ dodáva pre TREND F. Burda.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie Ministerstva financií SR na tému: Daňová a odvodová reforma, 5. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Na Slovensku sme malí kapitalisti, ale zadlžení po uši. Výnosy asi okrešú vyššie dane i odvody

Aj pred aktuálnou dôchodkovou reformou bolo dávno zrejmé, že všetci budúci penzisti musia počítať s nižšími dôchodkami. Súčasná miera náhrady priemerného dôchodku vo výške 43 percent priemernej mzdy určite bude musieť klesať, a to bez ohľadu na to, kto bude pri moci, tvrdí analytik OVB Allfinanz Slovensko.

„Pre verejné financie je rastúce dotovanie rozpočtu Sociálnej poisťovne dlhodobo neudržateľné. Niektoré odhady hovoria, že miera náhrady by mohla klesnúť k hranici 30 percent. Minimálne dôchodky sa postupne dostanú na úroveň, ktorá zodpovedá štandardnému výpočtu. Pôjde o sumu, ktorá nijakým spôsobom nezabezpečí slušnú životnú úroveň,“ spresňuje.

Seychely
Neprehliadnite

Hriešnikov z raja neustále pribúda, ich plány súčasná legislatíva nezhatí

Budúci penzisti, a to nielen zamestnanci, ale najmä živnostníci s minimálnymi odvodmi, by si mali podľa slov analytika popri využití všetkých výhod 2. a 3. piliera začať čím skôr sporiť alebo investovať na dôchodok z vlastného čistého príjmu. V ideálnom prípade by mal každý odložiť mesačne minimálne 10 percent svojho čistého príjmu.

„V prípade investovania v trvaní 20 až 40 rokov  sa pri priemernom zhodnotení na úrovni 7 až 9 percent vlastný vklad dvoj- až štvornásobne zväčší. To je kľúčové pre vytvorenie dostatočnej rezervy na dôchodok,“ dodáva M. Búlik.

Aj konatelia eseročiek na hrane chudoby

Konatelia eseročiek s minimálnou mzdou sú na tom z hľadiska výšky odvodov prakticky identicky ako živnostníci, keďže platia odvody často z minimálnej mzdy.

„Tým pádom budú mať po dosiahnutí dôchodkového veku nárok len na minimálny dôchodok. Ten nebude ani zďaleka môcť predstavovať 33 percent priemernej mzdy, ako to na jeden rok zaviedla do praxe minulá vláda,“ dodáva M. Búlik. V súčasnosti štát vypláca minimálnu penziu okolo 200-tisíc Slovákom.

matovic
Neprehliadnite

Vláda robí fanfáry k dávkam, ale nemá liek na chudobu rodín. Systém cukor a bič nebude fungovať

Aj pre konateľov eseročiek je preto kľúčové nastaviť si čím skôr pravidelné investovanie a týmto spôsobom si tvoriť finančnú rezervu na dôchodok čo najdlhší čas. Bez ohľadu na to, ako dopadne dôchodková reforma po schválení v parlamente, je nevyhnutné pravidelne investovať z čistého príjmu či vlastných úspor.