Na ilustracnej snimke gastrolistky pre rok 2014.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Stravné od januára 2023 najmä elektronicky

V súčasnosti môžu firmy zabezpečiť zamestnancom stravovanie prostredníctvom viacerých možností – vo vlastnej jedálni, papierovými gastrolístkami alebo gastrokartou. Štvrtou možnosťou je príspevok na stravu. Od januára 2023 papierové stravenky ostávajú v platnosti len v určitých prípadoch, zavádza sa povinná elektronizácia stravných lístkov.

Ako pre TREND hovorí výkonný riaditeľ Asociácie moderných benefitov (AMOBE) Juraj Králik, papierové gastrolístky od januára nekončia úplne. „Prechod k stravovacím kartám bude postupný. Zákon pripúšťa, že tam, kde z objektívnych príčin nie je možné použiť stravovacie karty, môžu byť zachované papierové stravovacie poukážky,“ dodáva. 

Podľa prieskumu AMOBE má najväčší podiel na stravnom stravovanie v kantínach (približne 52 percent). Novela Zákonníka práce po novom oslobodzuje firmy od byrokratických povinností a už nebudú musieť uzatvárať so zamestnancami dohodu o zrážke zo mzdy v prípadoch nevyúčtovaných preddavkov na príspevok zamestnávateľa na stravovanie. Pre reštaurácie, bistrá, kaviarne či bary nedávno prijatá znížená sadzba DPH (10 percent), ktorá  začala platiť od januára 2023.