Krajniak,penzie
Zdroj: Emil Vaško, Shutterstock

Deti môžu zvýšiť penziu rodičom

V dôchodkovom poistení začne platiť od januára 2023 novinka – rodičovský dôchodok. Má platiť pre deti rodičov, ktoré sú zamestnané alebo podnikajú. Každému rodičovi patrí rodičovský dôchodok zo sociálnych odvodov potomka vo výške 1,5 percenta z vymeriavacích základov spred dvoch rokov, najviac 21,80 eura mesačne.

Ak vznikne nárok viacerým poberateľom dôchodku, maximálna suma úhrnu rodičovského dôchodku je tri percentá z vymeriavacích základov dieťaťa – 43,60 eur mesačne, prezrádza pre TREND Jana Hrabková z odboru komunikácie Sociálnej poisťovne. Rodičovský dôchodok nebudú dostávať tí rodičia, ktorých pracujúce deti vyhlásia, že si to neželajú. Na takéto vyjadrenie majú čas do 28. februára 2023.

Krajniakov rezort odhaduje, že rodičovské dôchodky bude dostávať zhruba 800 až 850-tisíc osôb. Budúci rok by Sociálna poisťovňa mala niekedy v decembri 2023 dotknutým penzistom jednorazovo vyplatiť celú sumu rodičovského dôchodku za celý tento rok. Teda nie každý mesiac, ale 12 mesačných platieb sa spočíta do jednej väčšej sumy. V ďalších rokoch by sa platby rozpočítavali už mesačne.