Čím chudobnejšia krajina, tým drahšie spotrebné úvery. Také sú výsledky porovnania priemerných úrokových sadzieb spotrebných úverov v krajinách platiacich eurom. O ich výške pravidelne informuje Európska centrálna banka. (ECB)

Pri pôžičke splatnej v rozmedzí jedného až piatich rokov zaplatí priemerný Luxemburčan ročný úrok vo výške 2,6 percenta, Nemec 4,39 percenta a Slovák 9,95 percenta. Drahšie pôžičky majú už len obyvatelia Litvy, Lotyšska a Estónska. Tým banky účtujú priemerné úroky vo výške 12,81 percenta, 15,16 percenta a 17,07 percenta.

„Posledné roky sa banky oveľa viac snažili získať nových klientov lacnými hypotékami a spotrebné úvery ostali niekde v pozadí. Výsledkom je, že pri pôžičkách na spotrebu prebiehajúca úroková vojna nepriniesla také razantné zlacnenie ako v prípade úverov na bývanie,“ povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Finančný kompas Maroš Ovčarik.

Za posledných jedenásť rokov priemerná sadzba hypotéky klesla zo 6,37 na 1,16 percenta. Pri spotrebných úveroch prišlo k poklesu z 15,81 na 9,95 percenta.

Obyvateľ Luxemburska dostane na dovolenku úver s ročným úrokom 2,6 percenta.
Zdroj: Shutterstock, Archív
Obyvateľ Luxemburska dostane na dovolenku úver s ročným úrokom 2,6 percenta.

Tlačenie peňazí nepomohlo všetkým rovnako

Aj na domácom trhu sa dajú nájsť spotrebné úvery s ročným úrokom okolo štyroch až piatich percent. Lenže na rozdiel od hypoték sú pri nich malé provízie a finanční sprostredkovatelia sa príliš nehrnú do ich predaja.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa