Za posledné roky prudko rastie riziko poškodenia majetku extrémnymi prejavmi počasia. Štatisticky najväčšie škody spôsobujú povodne. Čoraz viac vodou spôsobených škôd na domáci finančný trh prinieslo zdržovanie poistných zmlúv, nižšie krytie vzniknutých škôd a v niektorých prípadoch poisťovne dokonca odmietajú ľuďom poistiť ich majetok.

Štatistiky o povodniach vedie Slovenských hydrometeorologický ústav (SHMU). Ešte pred tromi rokmi bolo v krajine zaznamenaných len 137 povodní. Ich počet pravdepodobne pre globálne otepľovanie v roku 2018 vzrástol na 696 a 2019 na 777. Každá jedna povodeň zasiahla viac ľudí a najčistejšími škodami boli vytopené pivnice domov a garáži.

Poisťovne sa s novou situáciou vyrovnávajú zdražením poistných zmlúv, nižším krytím škôd a v niektorých prípadoch odmietajú uzatvoriť zmluvy. „Poisťovne dlhodobo pracujú s povodňovými mapami, ktoré im ukazujú, ktoré územia sú rizikovejšie ako iné. Od toho sa potom logicky odvíja výška poistného,“ povedal Marián Búlik, analytik OVB Allfinanz Slovensko. Upozornil, že ak rovnaké územie zasiahne tri roky po sebe povodeň, v takom území už poisťovňa zvažuje stopku na poistenie proti tomu živlu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa