Zvýšenie mesačnej splátky úveru na bývanie o desiatky až stovky eur. V najbližších mesiacoch tvrdá realita mnohých zadlžených Slovákov. Časti z nich pomôže eliminovať negatívne dopady na rodinný rozpočet predložená novela zákona o úveroch na bývanie. V rámci nej poslanci navrhujú dať ľuďom zákonnú možnosť každý mesiac vyplatiť bez sankcií časť istiny. Ide o legislatívnu iniciatívu viacerých klubov vrátane toho najsilnejšieho – OĽaNO, ktoré novelu zákona poslali už do tretieho čítania. K definitívnemu schváleniu príde s veľkou pravdepodobnosťou už v júni.

Ročne možno vyplatiť až 30 percent istiny

„Navrhuje sa umožniť spotrebiteľom uskutočniť predčasnú splátku úveru na bývanie, a to každý kalendárny mesiac jedenkrát. Veriteľ nesmie požadovať od spotrebiteľa akýkoľvek poplatok, sankciu alebo náhradu nákladov, ak kumulatívna výška predčasných splátok v kalendárnom roku nepresiahne 30 percent istiny úveru na bývanie,“ uvádza sa v dôvodovej správe k novele. Nové pravidlo má začať platiť od septembra 2023.

Mimoriadne mesačné splátky tak, ako sú navrhnuté, majú z hľadiska klientov potenciál eliminovať negatívne dopady rastúcich úrokových sadzieb. Jedinou nevýhodou je, že takúto možnosť dokážu využiť len ľudia, ktorí majú finančnú rezervu. Tí ostatní naplno pocítia negatívne následky rastúcich úrokov. Banky na Slovensku v marci tohto roka predávali úvery na bývanie za priemernú ročnú sadzbu 3,65 percenta. Tejto úrovni sa prispôsobujú aj nové úroky jestvujúcich hypoték po aktuálnom ukončení fixácie. Ešte rok dozadu bola priemerná ročná sadzba len 1,06 percenta. Hovoríme v oboch prípadoch o priemerných sadzbách pri dobe fixácie od jedného do piatich rokov.

Konkurenčný boj zlepšuje pozíciu klienta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa