Slovenský poistný sektor vykazuje spomalenie rastu ziskov. V roku 2021 sa sektoru podarilo vygenerovať nárast zisku o 3,6 percenta na necelých 159 miliónov eur. Tempo rastu ziskov je najpomalšie za uplynulé tri roky. Tento výsledok však čiastočne ovplyvňujú jednorazové vplyvy z predchádzajúcich rokov. Po očistení od týchto vplyvov by zisk poisťovní klesol o štyri percentá.

Dobrá návratnosť kapitálu

Poisťovniam sa však darí udržiavať relatívne vysokú návratnosť kapitálu. „Ziskovosť na Slovensku zostala takmer bez zmeny, ale s mimoriadnymi vplyvmi. Výnosnosť vlastného kapitálu (ROE) medziročne k decembru 2021 mierne stúpla z 13,92 na 13,98 percenta, no naďalej patrila medzi najvyššie vo všetkých krajinách Európskej únie,“ upozorňuje Národná banka Slovenska.

Pre akcionárov to znamená, že vkladať peniaze do slovenského poistného sektora môže byť pomerne atraktívne, čo je pre poisťovne dobrá správa, pretože slabá návratnosť kapitálu napríklad môže brzdiť rozvoj odvetvia. Do podnikania, ktoré vytvára slabú návratnosť kapitálu, totiž typicky prúdi menší objem investícií.

Pokiaľ porovnáme návratnosť kapitálu, poisťovne na Slovensku sú na tom rádovo lepšie ako bankové domy. Banky vo všeobecnosti generujú výrazne vyššie zisky ako poisťovne, v roku 2021 zarobili zhruba 727 miliónov eur a návratnosť kapitálu sa pohybovala na úrovni okolo osem percent. Navyše na začiatku pandémie covidu-19 klesal v prípade bankového sektora tento údaj k nule, keďže banky v reakcii masívne tvorili opravné položky.

Neisté piliere zisku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa