Počet ľudí, ktorí požiadajú o odklad splátok, by sa mohol začať zvyšovať. Ukázal to štvrtý prieskum Národnej banky Slovenska (NBS). Uskutočnil sa od 20. októbra do 2. novembra tohto roka, je to teda prvý z prieskumov NBS, ktorý zachytáva nástup druhej vlny pandémie.

Záujem o odklad môže rásť

Počet ľudí, ktorí zatiaľ nepožiadali o odklad splátok, no v budúcnosti to nevylučujú, sa zvyšuje. „Kým v predchádzajúcej vlne iba nepatrná časť domácností bez zmeny úverových podmienok plánovala požiadať o odklad, 0,1 percenta, ich podiel v tejto vlne presiahol štyri percentá. Rastie tiež podiel domácností, ktorých zamestnanie či podnikanie kríza zasiahla. Napriek tomu zostávajú domácnosti naďalej optimistické ohľadom schopnosti splácania svojich úverov,“ poznamenali analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS), ktorých zastrešuje NBS.

Ekonomika sa zotavuje? S priveľkým optimizmom opatrne
Neprehliadnite

Ekonomika sa zotavuje? S priveľkým optimizmom opatrne

Podiel ľudí, ktorí očakávajú problémy so splácaním svojich záväzkov, ale zostáva relatívne nízky. „Domácnosti, ktoré si vybavili inú zmenu úverových podmienok ako odklad, očakávajú riadne splácanie. Naďalej tak ostáva podiel úverov, ktoré sa po vypršaní moratória pravdepodobne nebudú splácať, pod jedným percentom na celkovom portfóliu retailových úverov,“ hovoria analytici ÚMS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa