Slovensko sa nezaobíde bez surovín z Ruska a to je zraniteľnosť, ktorá našu ekonomiku môže v budúcnosti stáť hospodársky rast. Napriek tomu, že minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) tvrdí, že plynu máme dosť, v skutočnosti nevidíme ďalej, ako niekoľko mesiacov dopredu. Úplné odstrihnutie od ruského plynu bude trvať roky.

Ratingové agentúry optimizmus R. Sulíka okolo zabezpečenia dodávok plynu nezdieľajú. Práve závislosť Slovenska od ruských nerastných surovinách zhoršuje profil Slovenska na finančných trhoch.

Závislosť od Ruska je problém

Ekonomiku čakajú ťažké časy, rast ekonomiky bude podľa ratingovej agentúry Fitch Ratings v tomto roku dvojpercentný a v budúcom klesne na 1,9 percenta. Slabý hospodársky rast bude sprevádzať vysoká miera inflácie.

Významnou brzdou rastu slovenského hospodárstva je energetická kríza, ktorá vzhľadom na vojnu na Ukrajine Európe hrozí. Ak by sa opakovali prerušenia dodávok plynu do Európy, Slovensko si to odnesie viac ako iné krajiny. To zohľadňujú aj ratingové agentúry. „Slovensko sa vo veľkej miere spolieha na energetický import z Ruska,“ upozorňuje ratingová agentúra. Naráža pritom na to, že Rusko pokrýva štyridsať percent všetkých energetických potrieb Slovenska a až osemdesiatpäť percent spotreby zemného plynu.

To robí zo Slovenska zraniteľnú krajinu. V najhoršom scenári by podľa agentúry Fitch mohla slovenská ekonomika prísť o osem percent výkonu meraného vytvorenou pridanou hodnotou. „Taký významný šok, navyše s potenciálnym vplyvom oslabenia obchodných partnerov v EÚ, zvyšuje riziko trvalého poškodenia ekonomiky a zníženia strednodobý potenciál rastu,“ upozorňuje Fitch.

Ďalšia zima je zabezpečená

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa