Akcie sa počas minulého týždňa spočiatku prepadli, ale veľmi rýchlo sa spamätali. Ten prepad analytici vysvetľovali ako dôsledok obáv z dopadov nového delta variantu koronavírusu na svetovú ekonomiku. Potom pomohli akciám opäť optimistické výsledky hospodárenia veľkých amerických firiem. Môže pozitívna výsledková sezóna prevalcovať strach trhov z koronavírusu?

Krátkodobo asi áno. Hoci koronavírus dnes nie je najväčším rizikom pre trhy. Očkovanie postupuje, takže zdravotný systém bude menej zaťažený a nebudú potrebné ani veľké lockdowny. Korona sa síce v headlinoch médii objavuje, ale nestála za poklesom akcií v minulom týždni. Bola to skôr kombinácia ocenenia, ktoré už trhy započítali, zvyšujúcich sa korona čísiel a rastu inflačných tlakov. Keď prichádzali prvé výsledky firiem, ktoré boli super, tie dodali trhom optimizmus.

Harley-Davidson
Neprehliadnite

Top vo financiách: Akcie opäť rastú napriek obavám z delty a Harley-Davidson ide proti prúdu

Čo, ak nie koronavírus, je najväčším rizikom pre finančné trhy?

Inflácia. Už vidíme vysokú spotrebiteľskú infláciu, ale ešte vyššia je priemyselná inflácia. Tá sa pohybuje cez deväť percent v USA aj v Nemecku. Máme situáciu, že firmám rastú tržby a majú svoje marže. Ak sa im nepodarí preniesť zvýšené náklady do skutočnej inflácie teda do zvýšenia cien výrobkov, bude to mať dopad na ich marže. S týmto scenárom trh vôbec neráta a bude čeliť buď nižšej profitabilite firiem alebo vyššej inflácii.

Na dlhopisových trhoch sa tiež dejú zvláštne veci. Je to riziko?

Z obáv o vyššiu infláciu klesajú akciové trhy, ale výnos z 10-ročného amerického dlhopisu poklesol tiež pod 1,2 percenta. Pritom logicky by mal rásť, keďže sú obavy z inflácie a vyšších úrokových sadzieb.

S čím to súvisí?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa